روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

عباس غریبی بومی سازی سیستم های اندازه گیری نفت خام؛ به همت شركت های دانش بنیان

عباس غریبی: با توانمندی شركت های دانش بنیان 90 درصد سیستم های اندازه گیری نفت خام بومی سازی شد.

1402/03/10
|
08:01
|

عباس غریبی مدیر شركت پایانه های نفتی ایران در گفت و گو با روی خط اقتصاد اظهار داشت: شركت ملی نفت ایران با حمایت بخش خصوصی به دنبال توسعه مخازن ذخیره سازی رو زمینی كشور است.

وی با اشاره به اینكه در فاز نخست 30 میلیون بشكه ذخیره‌سازی نفت خام در جاسك انجام می شود، افزود: با همكاری سرمایه‌گذاران خصوصی 30 میلیون بشكه به 4.2 میلیون بشكه افزایش پیدا خواهد كرد.

وی افزود: احداث مجتمع پایانه نفتی در سواحل مكران در بندر جاسك از برنامه‌ های آتی شركت ملی نفت ایران است تا ذخیره سازی نفت افزایش پیدا كند. این پروژه در سه فاز در حال اجرا است كه فاز اول این پروژه پیشرفت 70 درصدی داشته است.

غریبی افزود: رویكرد شركت ملی نفت ایران و وزارت نفت استفاده از توانمدی شركت‌های دانش بنیان در این حوزه است. صنایع نفت و گاز از پیشرفته ترین تكنولوژی ها استفاده می كنند. برای اینكه از سایر رقبا عقب نمانیم باید در حوزه استخراج، پالایش، ذخیره سازی و صادرات به آخرین تكنولوژی روز مجهز باشیم. در دولت سیزدهم موفق شدیم به افزایش 100 درصدی تولید نفت خام دست پیدا كنیم.

وی ذخیره 80 میلیون بشكه ای نفت بر روی نفت كش‌های شناور كشور را تكذیب كرد و گفت: مقدار ذخایر ما اندك است و در دولت سیزدهم نفت خام و میعانات گازی ما تقریبا به صفر رسیده است.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد