روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

سعید نیرومند دو ماه آخر سال اوج واردات مواد محترقه به كشور است

معاون اداره مقابله و رصد جریان قاچاق ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: متاسفانه دو ماه آخر سال اوج واردات مواد محترقه، ناریه و آتش‌زا به كشور است.

1401/12/24
|
07:35
|

«سعید نیرومند» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: طی سال‌های اخیر همگان شاهد تغییر در مراسم چهارشنبه آخر سال در كشور هستند.

وی اظهارداشت: این مراسم فرهنگی از شكل سنتی خود به شكل هنجارشكنانه تبدیل شده البته با ابزار و وسائلی كه به صورت كاملا قاچاق وارد كشور می‌شود.

معاون اداره مقابله و رصد جریان قاچاق ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز در خصوص آمار قاچاق مواد محترقه، ناریه و آتش‌زا به كشور گفت: دو ماه آخر سال اوج واردات این مواد به داخل مملكت است.

وی افزود: مواد محترقه واردات رسمی ندارد و تمامی این مواد بصورت قاچاق و غیر قانونی وارد می‌شود.

نیرومند در ادامه از كشف 673 درصدی مواد محترقه طی هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه طی سال گذشته در كشور خبرداد و اظهارداشت: میزان كشفیات مواد محترقه در هفت ماهه سال گذشته 19 میلیارد ریال بوده كه متاسفانه این عدد در سال جاری به مبلغ 147 میلیارد ریال رسیده است.

وی عنوان كرد: كالای كه بصورت قانونی وارد نمی‌شود طبق قاعده ارز قانونی هم دریافت نمی‌كند بلكه ارز واردات این مواد از محل ارز اشخاص تامین می‌شود به عبارت دیگر تهیه همچنین ارزی از بازار آزاد خود باعث اختلال در بازار ارز خواهد شددر حالی كه هیچ ضرورتی برای وارد این كالاها به كشور نیست.

معاون اداره مقابله و رصد جریان قاچاق ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز افزود: در حال حاضر واردات بیش از دو هزار قلم كالا به كشور ممنوع است.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: برخی از این كالا ها تولید داخل دارد و برخی به دلیل مشكلات ارزی در زمره كالاهای لوكس قرار گرفته و واردات رسمی ندارد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد