روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

یحیی آل اسحاق رابطه بین ایران و عراق یك رابطه استراتژیك است +فایل صوتی

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق گفت: رابطه بین ایران و عراق یك رابطه استراتژیك بسیار قوی و تاثیر گذار است.

1401/12/23
|
12:41
|

«یحیی آل اسحاق» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: این رابطه ناشی از سوابق تاریخی، اعتقادی، همسایگی و همینطور همكاری های مختلف در تمامی حوزه ها اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، امنیتی و بین المللی است.

وی همچنین با بیان اینكه شرایط سیاسی، امنیتی، اقتصادی دو كشور ایران و عراق در هم آمیخته است، اظهارداشت: دشمن به رغم تمامی تلاش ها تاكنون نتوانسته به رابطه بین دو كشور لطمه چندانی وارد كندبلكه روز به روز این رابطه در حال مستحكم تر شدن است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق گفت: روابط تجاری بین ایران و عراق طی سال های گذشته بین 8 تا 14 میلیارد دلار در نوسان بوده است.

وی در ادامه افزود: حجم تجاری ایران و عراق تا پایان سال جاری به رقم 9.5 تا 10 میلیارد دلار خواهد رسید.

آل اسحاق عنوان كرد: ایران 7 تا 8 میلیارد دلار از عراق طلب دارد و عمده این طلب ها مربوط به مسائل صادرات گاز و برق است.

وی اظهارداشت: بخش عمده ای از صادرات ایران به عراق مربوط به بخش خصوصی است از اینرو مشكل چندانی برای فعالان این بخش بجز بالا بودن برخی هزینه هادر بحث نقل و انتقالات وجود نداشته و عمده مشكلات به بخش های دولتی ارتباط پیدا می كند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق با بیان اینكه عمده درآمد كشور عراق از محل فروش نفت بوده و نفت هم با دلار در حال معامله است، یادآورشد: آمریكا به بهانه دلار یك سلطه و كنترل ویژه ای بر روی نقل و انتقالات دلار دارد و محدودیت های زیادی به جهت نقل و انتقالات دلار برای این كشور ایجاد می كند.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد