روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

محمدعلی خطیبی انسجام بیشتر اوپك با سرگیری دوباره روابط ایران و عربستان +فایل صوتی

نماینده پیشین ایران در اوپك گفت: از سرگیری دوباره روابط ایران و عربستان باعث انسجام و همبستگی بیشتر اوپك خواهد شد.

1401/12/22
|
12:10
|

«محمدعلی خطیبی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد با بیان اینكه در حال حاضر ایران و عربستان دو كشور بزرگ تولید كننده نفت در اوپك هستند، افزود: اوپك در سایه این هم افزایی قادر خواهد بود نقش موثرتری در ثبات بازار نفت داشته باشد.

وی همچنین اظهارداشت: اختلاف اعضا این انسجام را خدشه دار و سازمان اوپك دچار دو دستگی یا چند دستگی می‌شود كه این موضوع در تصمیمات اوپك بی‌تاثیر نیست.

نماینده پیشین ایران در اوپك گفت: میادین مشترك نفتی بین كشورها اغلب یك مسئله دیپلماتیك است و قدم‌های ابتدای بایستی توسط وزارت‌های امور خارجه كشورها برداشته شودو در مراحل بعدی تیم‌های فنی باید امورات مربوطه را پیگیری كنند.

وی در ادامه افزود: وقتی روابط سیاسی بین كشورها وجود نداشته باشد چنین كارهای دچار وقفه خواهد شد بنابراین از سرگیری دوباره روابط ایران و عربستان باعث خواهد شد مسائل مربوط به میادین مشترك نفتی بین دو كشور مورد پیگیری بیشتری قرار گیرد.

خطیبی بیان داشت: كسانی كه به دنبال امنیت، آرامش و ثبات در منطقه هستند از سرگیری دوباره روابط ایران و عربستان استقبال خواهند كرد.

وی عنوان كرد: همكاری و هم افزایی هرچه بیشتر كشورهای حوزه خلیج فارس می‌تواند به فضای اقتصادی در منطقه كمك شایان توجهی كند حتی كسانی كه می‌خواهند در منطقه سرمایه‌گذاری كنند و از سرمایه‌گذاری خود سود ببرند.

نماینده پیشین ایران در اوپك یادآورشد: كشورهای كه مایلند در این منطقه تسلیحات بیشتری فروخته شود این كشورها به دنبال جنگ افروزی و تنش هستند و از سرگیری دوباره روابط ایران و عربستان خیلی راضی و خشنود نبوده و نخواهند بود.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد