روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

صباح زنگنه ایجاد ثبات و امنیت در منطقه با ارتباط ایران و عربستان +فایل صوتی

یك كارشناس مسائل منطقه خاورمیانه گفت: ارتباط ایران و عربستان در منطقه ایجاد ثبات و امنیت خواهد كرد.

1401/12/21
|
10:19
|

«صباح زنگنه» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینكه ایران و عربستان از كشورهای بزرگ منطقه خلیج فارس هستند، افزود: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر منطقه خلیج فارس بر دریای خزر و همینطور مناطق دیگری مثل اوراسیا، قفقاز و حتی بالكان اشراف و ارتباط دارد.

وی همچنین اظهارداشت: عربستان بزرگترین كشور منطقه خیلج فارس یعنی شورای همكاری خلیج فارس هم به لحاظ جمعیتی و هم به لحاظ درآمدی است.

این كارشناس مسائل منطقه خاورمیانه گفت: هرچند هر دو كشور ایران و عربستان صادر كننده انرژی هستند اما می‌توانند در بازار انرژی جهانی تاثیرگذار باشند مشروط به اینكه بتوانند سیاست‌ها و برنامه‌های خود را هماهنگ كرده و بتوانند بصورت دوستانه و عاقلانه از این توان استفاده كنند.

وی در ادامه افزود: بازار انرژی بسیار حساس است و نسبت به نوسانات سیاسی هم بسیار ظریف و بلافاصله عكس العمل نشان می‌دهد.

زنگنه اظهارداشت: وقتی ایران و عربستان با یكدیگر همكاری نكنند به این معنا خواهد بود كه تنش وجود خواهد داشت و وجود تنش نه به منطقه كمك می‌كند كه استقرار پیدا كند و نه به توسعه كشورها كمك خواهد كرد.

وی عنوان كرد: بطور حتم زمینه‌سازی این نوع روابط هم در ابعاد منطقه و هم در ابعاد جهانی امتداد پیدا می‌كند چون ایران وعربستان جزو مهمترین كشورهای تامین كننده انرژی مورد نیاز كشورهای صنعتی دنیا در منطقه به شمار می‌روند.

این كارشناس مسائل منطقه خاورمیانه با تاكید بر اینكه ارتباط ایران و عربستان در منطقه ایجاد ثبات و امنیت خواهد كرد، افزود: ثبات و امنیت مهمترین عنصر برای توسعه، ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و همینطور مبادلات اقتصادی با بازار عربستان است.

وی در ادامه یادآورشد: سالانه عربستان صدها میلیارد دلار مبادلات اقتصادی دارد كه ایران می‌تواند بخشی از این مبادلات را به خود اختصاص دهد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد