روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

افشار فتح الهی: تبدیل منطقه آزاد قشم به قطب انرژی در منطقه خلیج فارس

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: این منطقه از قابلیت تبدیل شدن به قطب انرژی در منطقه خلیج فارس برخوردار است.

1401/11/05
|
13:37
|

«افشار فتح الهی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: با توجه به مزیت‌های خدادادی كه در منطقه قشم وجود داشته از ابتدای تشكیل منطقه آزاد قشم یكی از اهداف و رسالت‌هایی كه به عهده این سازمان گذاشته شده بود تبدیل شدن به قطب انرژی در منطقه خلیج فارس است.

وی همچنین اظهار داشت: میادین نفت و گاز ارزشمندی در این منطقه و اطراف جریزه قشم وجود دارد كه خود یك ظرفیت كاملا قابل اعتنایی است و از طرفی جزیره قشم نزدیك آب‌های بین المللی و در مسیر تردد و بازارهای بین المللی انرژی دنیا قرار دارد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: سواحل جنوبی قشم حدود هفت كیلومتر با آبراهه‌ های بین المللی فاصله دارد و این ظرفیت برای بحث بازارهای صادراتی كشور ظرفیت بی‌نظیری است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌ های مشتركی بین بخش‌های دولتی و وزارت نفت در منطقه قشم اتفاق افتاده كه احداث خط لوله انتقال گاز برای تامین خوراك صنایع پائین دستی پتروشیمی از جمله این موارد است.

فتح الهی ضمن اشاره به بهره برداری پروژه مزبور در ماه‌ های آینده اظهار داشت: اگر بتوان روی ظرفیت‌ های موجود سرمایه‌گذاری و حلقه‌ های زنجیره ارزش را در صنعت پائین دستی پتروشیمی تكمیل كرد بطور حتم این بحث می‌تواند تولید ثروت و ارزش افزوده بیشتری برای كشور داشته باشد.

وی عنوان كرد: در سال‌های گذشته دو ایراد جدی در بحث فروش نفت و محصولات نفتی و گازی در كشور وجود داشته است.

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: نقطه ضعف اول خام فروشی در این حوزه بوده و به یك معنا ارزش افزوده و تولید ثروت در اختیار دیگر كشورها قرار می‌گرفت.

وی به رادیو اقتصاد افزود: نفت خام باید در داخل تبدیل به انواع و اقسام محصولات شود و سپس روی ریل صادرات قرار گیرد.

فتح الهی با بیان اینكه محصولات خام مثل نفت همیشه تحریم‌ پذیری بالایی دارند، اظهار داشت: اگر مواد خام تبدیل به محصولات نهایی شوند بدون شك ضریب تحریم‌ پذیری این مواد به شدت كاهش پیدا خواهد كرد.

وی یادآورشد: برای كاهش روز افزون خام فروشی نفت در كشور باید به سمت سرمایه‌ گذاری در حوزه نفت و گاز با هدف تبدیل نفت خام به كالا و محصولات با ارزش افزوده بالاتر در داخل رفت كه این امر یك ضرورت اجتناب ناپذیر برای مملكت محسوب می شود.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد