روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

هوشنگ فلاحتیان: یك میلیارد متر مكعب گاز در كشور تولید می‌شود

معاون وزیر نفت در امور برنامه‌ریزی از تولید یك میلیارد متر مكعب گاز طی شبانه روز در كشور خبر داد.

1401/10/19
|
13:54
|

«هوشنگ فلاحتیان» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: از مجموع تولید گاز در كشور 850میلیون متر مكعب طی شبانه روز در شبكه‌های سراسری جمهوری اسلامی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

وی اظهارداشت: از این میزان با توجه به برودت هوا در فصل سرد سال 650 میلیون مترمكعب گاز فقط در بخش‌های خانگی، تجاری، اداری و صنایع كوچك مصرف می‌شود كه رقم بسیار بزرگی است.

معاون وزیر نفت در امور برنامه‌ریزی گفت: در حال حاضر تنها كمتر از 200 میلیون متر مكعب گاز برای مصارف صنایع پتروشیمی و سایر كارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در ادامه ضمن تاكید بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف انرژی در كشور افزود: جای كار بسیار زیادی در جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی در جامعه وجود دارد تا بتوان میزان تقاضای را در این زمینه كاهش داد.

فلاحتیان اظهارداشت: برآوردها نشان می‌دهد بدون اینكه سطح انتظار و رفاه جامعه تغییر یا كم شود به راحتی می‌توان 20 تا 25 درصد در مصرف انواع حامل‌های انرژی بویژه مصرف گاز صرفه جویی كرد.

وی عنوان كرد: معنا و مفهوم این میزان صرفه جویی اینكه 200 میلیون متر مكعب در شبانه روز می‌توان نیاز مصرف را كاهش داد و همینطور میزان گاز كاهش یافته را به بخش‌های صنعتی و تولیدی كشور هدایت كرد.

معاون وزیر نفت در امور برنامه‌ریزی یادآورشد: اگر چنین اتفاقی بیفتد نیازبه سرمایه گذاری در بالا دست برای افزایش تولید گاز به شدت كاهش پیدا خواهد كرد در عین حال اگر كشور افزایش تولید گاز هم داشته باشد می‌توان به صادرات اختصاص داد كه این مهم در ایجاد ارزش افزوده و افزایش ثروت ملی بسیار موثر است.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد