روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

الهویردی دهقانی: 50 درصد ذخایر گازی دنیا در اختیار ایران و روسیه

نماینده مردم ورزقان، خاروانا و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر ایران و روسیه در مجموع 50 درصد منابع گاز دنیا را در اختیار دارند.

1401/09/19
|
08:56
|

«الهویردی دهقانی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: از نظر ذخایر گازی روسیه مقام اول و جمهوری اسلامی ایران مقام دوم را در جهان به خود اختصاص داده است.

وی اظهارداشت: همكاری این دوكشور در عرصه گازی می تواند برای صنایع، گرمایش خانگی و حتی حمل و نقل جهان بسیار تعیین كننده باشد.

نماینده مردم ورزقان، خاروانا و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: زیر ساخت مناسب و متناسب این ذخایر گازی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه اتفاق نیفتاده چون روسیه منبع تامین گاز اروپا بوده و همینطور تا حدودی ایران در زمینه توسعه زیرساخت های گازی اقداماتی انجام داد اما متاسفانه به دلیل تحریم ها این مهم تحقق پیدا نكرد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر با حمله روسیه به اوكراین و تحریم روس ها از طریق آمریكا و غرب فرصت مغتنمی برای ایران و روسیه ایجاد شده تا با همكاری یكدیگر زیرساخت های كوتاه مدت و درازمدت گازی را ایجاد و در عین حال بتوانند ذخایر گازی با ارزش در اختیار خود را به بازارهای بزرگ دنیا مثل هند، چین و آسیای جنوب شرقی چه بصورت ایجاد خط لوله و چه بصورت ال ان جی انتقال دهند.

دهقانی اظهار امیدواری كرد كه مسئولان دو كشور برای توسعه این همكاری ها مصمم باشند و از این فرصت ذی قیمت به نحو احسن استفاده كنند.

وی به رادیو اقتصاد عنوان كرد: توسعه زیرساخت های گازی بین ایران و روسیه می تواند یك ظرفیت و موقعیت مناسبی برای اقتصاد ایران باشد.

نماینده مردم ورزقان، خاروانا و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه زیرساخت های موجود متناسب با ذخایر گازی دو كشور ایران و روسیه نیست، یادآورشد: در حال حاضر خط لوله مستقیم انتقال گاز بین ایران و روسیه وجود ندارد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد