روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

ناخدا علیرضا حامدی: توسعه اقتصاد دریا محور ضرورتی بی بدیل در كشور

مشاور فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت توسعه اقتصاد دریا محور در كشور تاكید كرد.

1401/09/08
|
08:30
|

ناخدا «علیرضا حامدی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: اقتصاد دریامحور راهبردی اساسی، توسعه ای و تحول آفرین است.

وی در ادامه ضمن اشاره به ورود نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سال 1386 به بحث آمایش سرزمینی و گسترش در سواحل بی نظیر مكران اظهارداشت: مقام معظم رهبری از سواحل مكران به عنوان گنج بی كران یاد می كنند.

مشاور فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه ظرفیت های متعدد و مختلفی در منطقه مكران وجود دارد، گفت: نیروی دریایی در معرفی این سواحل به كشور نقش مهم و بارزی داشته است.

وی افزود: تاكنون با تلاش های صورت گرفته رشد و توسعه چشمگیری در منطقه مكران اتفاق افتاده اما هنوز برای رسیدن به اقتصاد دریا محور راه زیادی مانده است.

ناخدا حامدی همچنین از تمامی سرمایه گذاران، اندیشمندان، دانشگاهیان و مسئولان در مراكز تصمیم گیری و تصمیم سازی كشور خواست به این موضوع یعنی اقتصاد دریا محور توجهی ویژه داشته باشند.

وی با تاكید بر اینكه دریا یك فرصت بی نظیر است، اظهارداشت: اگر به اقتصاد جهان نگاهی انداخته شود به وضوح خواهید دید پیشرفته ترین شهرها در كنار سواحل یا حداقل در فاصله 100 تا 200 كیلومتری دریا واقع شده اند.

مشاور فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: كشورهای كه به خوبی از دریا استقبال كرده اند امروز در سطح و تراز خیلی خوب ارزیابی می شوند.

وی افزود: متاسفانه با وجود دو هزار كیلومتر سواحل بكر و بسیار پر ظرفیت در همه حوزه ها در كشور تاكنون از این موهبت الهی خوب بهره برداری و استفاده نشده است.

ناخدا حامدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفتم آذرماه سال 1359 با خلق حماسه ای بی نظیر در مقابل نیروی دریایی رژیم بعث عراق توانست در همان روزها و ماه های ابتدای جنگ دست رژیم بعثی را از آب های نیلگون خلیج همیشه فارس كوتاه كند.

وی تصریح كرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز به به بركت خون شهدا، ایثارگری و تلاش خستگی ناپذیر نیروهای جان بر كف این نیرو به جایگاهی رسیده كه فرماندهی كل قوا می فرماید: «نیروی دریایی امروز یك نیروی نظامی، سیاسی، علمی و بین المللی است.»

مشاور فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: در حال حاضر یكی از ناوگروه های مهم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب های اقیانوس آرام در حال انجام ماموریت برای صیانت از منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی یادآورشد: بطور همزمان یكی دیگر از ناوگروه های این نیرو در دریای سرخ مراقبت و تامین امنیت خطوط كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد