روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

حسین كاخكی: تاكید دولت سیزدهم بر توسعه روابط اقتصادی با همسایگان

مدیركل دفتر همكاری های بین الملل گمرك گفت: سیاست توسعه دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم مبتنی بر توسعه روابط اقتصادی با كشورهای همسایه است.

1401/08/30
|
10:36
|

«حسین كاخكی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: در این خصوص گمرك جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال جاری تاكنون 10 سند همكاری های گمركی با گمركات دیگر كشورها امضا كرده است.

وی اظهارداشت: برنامه مشترك همكاری با گمرك آذربایجان در سال 2022 -2023، یادداشت تفاهم تبادل الكترونیكی اطلاعات و یادداشت تفاهم اجرای تیر الكترونیك با ازبكستان، سند همكاری مشترك در جهت مبارزه با تخلفات گمركی، سند تفاهم نامه همكاری های آموزشی با روسیه و پروتكل تبادل اطلاعات با تركمنستان از جمله این اسناد است.

مدیركل دفتر همكاری های بین الملل گمرك گفت: از دیگر اسناد مورد امضا می توان به سند یادداشت تفاهم همكاری های سه جانبه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، سند برنامه ترتیبات اجرایی برنامه فعالان اقتصادی با چین، سند یادداشت تفاهم همكاری های گمركی با تایلند و سند موافقت نامه فعالان اقتصادی با بولیواری جمهوری ونزوئلا اشاره كرد.

وی افزود: اصل موضوع اسناد 10 گانه تسهیل تجارت است یعنی فعالان اقتصادی با استفاده از این اسناد به راحتی بتوانند در حوزه صادرات و واردات كالا فعالیت كنند.

كاخكی در ادامه سند یادداشت تفاهم همكاری های سه جانبه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه را مهمترین سند مورد امضا در بین اسناد 10 گانه برشمرد و اظهارداشت: صادرات كالا از مبدا ایران به مقصد روسیه در مسیر جمهوری آذربایجان با مشكلاتی رو به رو بود كه با این تفاهم نامه بخش عمده ای از مشكلات برطرف شده است.

وی عنوان كرد: امضای سند یادداشت تفاهم سه جانبه ترانزیتی زمینه تسهیل ترانزیت از مبدا جمهوری اسلامی ایران به مقصد روسیه را فراهم و در ضمن سبب توسعه تجارت خارجی ایران با روسیه خواهد شد.

مدیركل دفتر همكاری های بین الملل گمرك در خصوص اهمیت امضای اسناد یادداشت تفاهم گمركی با دیگر كشور ها نیز یادآورشد: این موضوع علاوه بر توسعه دیپلماسی و برقراری ارتباط نزدیك با گمركات كشورها باعث می شود همكاری های مشترك در زمینه های مختلف گمركی، تبادل اطلاعات، مكاتبات و استعلامات گمركی ارتقا یابد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد