روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

سید حمید حسینی: عراق به دنبال صنعتی شدن است

عضو هیئت مدیره اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق مثل بقیه كشورهای همسایه به دنبال صنعتی شدن است.

1401/08/23
|
09:19
|

«سید حمید حسینی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: عراقی ها هویت خود را در صنعتی شدن می دانند اما زیر ساخت های این كشور از بین رفته و تا تبدیل شدن به یك كشور صنعتی فاصله زیادی دارند.

وی همچنین اظهارداشت: سرمایه گذاری و كمك به ایجاد زیرساخت های تولید در عراق از جمله خواسته های همیشگی عراقی ها از طرف ایرانی بوده است.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق ضمن اشاره به سفر حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور به كشور عراق گفت: یكی از مواردی كه در این سفر مطرح و مورد تصویب قرار گرفت ایجاد پنج شهرك صنعتی در نقطه صفر مرزی ایران و عراق بود چون زیرساخت ها، نیروی انسانی و امنیت لازم برای صنعتی شدن در این كشور وجود نداشت.

وی در ادامه افزود: بسیاری از ماشین آلات و خطوط تولیدی در ایران با ظرفیت كامل كار نمی كند و این امكانات می توانست به شهرك های مرزی منتقل شود.

حسینی اظهارداشت: قرار بر این بود كه نیروی انسانی و مواد اولیه از هر دو كشور وارد و همینطور كالاهای تولیدی این شهرك ها اجازه داشته باشد از سمت هر دو كشور صادر شود.

وی عنوان كرد: ایجاد شهرك های صنعتی مرزی بین ایران و عراق یك ایده بسیار خوبی بود كه پس از بركناری «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق این موضوع ادامه پیدا نكرد.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق یادآورشد: امید می رود در دولت جدید عراق این پروژه احیا شود چون عراق زمینه و امكانات لازم برای صنعتی شدن حتی درشهرهای خود را هم ندارد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد