روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

جواد هدایتی: تردد در 3 مرز از 4 مرز ایران و تركمنستان / ورود ناوگان تركمن به قلمروی ایران برای ترانزیت

مدیركل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور از ساری و جاری بودن تردد در 3 مرز از 4 مرز ایران و تركمنستان خبر داد.

1401/08/23
|
08:25
|

«جواد هدایتی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: ایران و تركمنستان دارای چهار مرزی مشترك مانند سرخس، لطف‌آباد و باجگیران در خراسان رضوی و اینچه‌برون در گلستان است.

وی همچنین اظهارداشت: در حال حاضر غیر از مرز باجگیران با تركمنستان در سه مرز دیگر تردد ساری و جاری است و امروز نیز همه شاهد ورود ناوگان تركمن به قلمروی جمهوری اسلامی ایران برای ترانزیت به سمت تركیه بودند.

مدیركل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور گفت: این یك افق جدیدی را دوباره برای همكاری های منطقه ای در قالب هم كریدور عشق آباد و هم كریدور شمال – جنوب فراهم می كند.

وی در ادامه افزود: تركمنستان و در ادامه قزاقستان و روسیه كریدور شاخه شرقی دریای خزر و كریدور شمال – جنوب محسوب می شود.

هدایتی اظهارداشت: ایران می تواند هم بحث كریدور شمال -جنوب و هم كشورهای دیگر آسیایه میانه محصور در خشكی و همچنین بحث كریدور شرق به غرب كه بحث چین به آسیایه میانه و در نهایت از قلمروی ایران به اروپا را در این مسیر داشته باشد.

وی عنوان كرد: یكی از مهمترین زمینه های قابل بهره برداری برای ایران در قالب پیمان شانگهای فرصت های ترانزیتی و حمل و نقل بین المللی است چون كشورهای عضو این پیمان از طریق جمهوری اسلامی ایران به آب های آزاد اقیانوسیه بویژه خلیج فارس متصل می شوند.

مدیركل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور یادآور شد: جدا از این در قالب پیمان شانگهای و توافق های بین كشورهای عضو به یقین تسهیلات و شرایط یكپارچه تری برای استفاده از فرصت های سرزمینی یكدیگر فراهم خواهد شد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد