روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

مهران محرمیان رمز ارز ملی در انتظار مصوبه شورای پول

محرمیان گفت: زیرساخت‌های فنی راه‌اندازی رمزارز ملی آماده شده و اجرایی شدن آن نیازمند نهایی شدن مصوبه‌ آن است.

1400/10/29
|
09:55

به گزارش رادیو اقتصاد؛ مهران محرمیان معاون فناوری‌های بانك مركزی در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از رمز ارز ملی در آینده نزدیك خبر داد و این مصوبه به تایید هیات عامل بانك مركزی رسیده است اما مطابق قانون برای اجرایی شدن نیازمند تصویب نهایی از سوی شورای پول و اعتبار است.

محرمیان افزود: موضوع رمز ارزها مهمترین اتفاقی كه افتاده این است كه رمرز ارز های پولی یا همان دیجیتالی دارای پشتوانه مالی توسط بانك مركزی خواهند بود و در صورتیكه دیگر رمز ارز های فعال بصورت آزاد هیچ پشتوانه ای اعتباری و ابزاری ندارند و بر اساس اعتمادی است كه مردم انجام داده اند.

محرمیان اضافه كرد: با توجه به مشكلاتی كه در رمزارز های آزاد بوجود آمده بود و در تمام دنیا بانك های مركزی اشان به دنبال این هستند تا رمز ارز های ملی همان كشور را داشته باشند و همانند چاپ اسكناس كاغذی است كه در جیب ماست و فرق آن با رمزارزهای دیجیتالی یا بلاك چینج این است كه مستقیم و بدون واسط این جابجایی با نفر مستقیم درخواست كننده صورت می پذیرد و تمركز در این رمز ارز وجود دارد و داخل هر كشور چاپ می شود و پشتوانه آن بانك مركزی است و قبلا كه پول اسكناس دریافت می كردیم با اجرایی شدن آن با فنآوری جدید دریافت خواهیم كرد.

وی افزود: در حال حاضر قوانین جدید این حوزه به هیات عامل بانك مركزی ارسال و این قوانین از سوی هیات عامل مصوب شده و برای تصویب نهایی به كمیسیون‌های فرعی و اصلی شورای پول و اعتبار رفته و نظرات آن‌ها برای اصلاح موارد جمع‌آوری شده است.

او گفت: اكنون در حال نهایی كردن نظرات اصلاحی برای این مصوبه هستیم و امیدواریم پس از نهایی شدن آن‌ها این مصوبه در شورای پول و اعتبار به نتیجه برسد. بدیهی است نهایی شدن الزامات فنی باید بعد از مصوبات قانونی و با تامین نظر قانون‌گذار صورت گیرد از همین رو ما منتظر نهایی شدن این موضوع هستیم.

معاون فناوری‌های نوین بانك مركزی افزود ما در بانك مركزی به این فكر می‌كنیم كه در قدم اول از یك‌سو بحث‌های نوآورانه و در سوی دیگر مصالحه‌ای بین حاكمیت پولی كشور كه دغدغه همه كشورها است و مختص ایران هم نیست، ایجاد كنیم. این مصالحه خیلی كار سختی است و چالش جدی برای همه كشورها به وجود آورده است.

وی در ادامه گفت: این رمزارز پولی یا ریالی بر اساس واحد پول كشور خواهد بود و به هیچ عنوان قابلیت استخراج ندارد و مانند كالا خرید و فروش نمی شود دقیقا ارزش گذاری همان اسكناسی است كه از بانك دریافت می كردیم حالا به صورت دیجیتالی دریافت خواهیم كرد و مانند ارزش پولی هر كشور بالا و پایین می رود.

او گفت: الان آنچه داریم بحث دسترسی الكترونیكی به پول را خواهیم داشت و بی واسطه بانك مستقیم قابل انتقال به مقصد در هر كجای دنیا خواهد بود و یكی از قابلیت های مهم آن این است كه این پول جدید قابلیت برنامه نویسی هم دارد مانند سندی ملكی كه برای ان در فسخ قرار داد ضر و زیان نوشته می شود در این برنامه نویسی همه انچه توافق شده درج و در صورت فسخ قرارداد عینا همه حساب و كتاب ها محاسبه كسر و قابل اجرا می باشد.

او ادامه داد: ما می‌خواهیم در مورد چیزی تصمیم‌گیری كنیم كه فلسفه‌اش تمركز زدایی است. اگر نگاه متعصبانه داشته باشیم كه باید كل موضوع را حذف و ممنوع كنیم در حالی‌ كه می‌بینید، همین حالا در ایران بعضی از حوزه‌ها مثل استخراج به رسمیت شناخته شده است اما بحث مبادلات و ابزار پرداخت همچنان غیرمجاز است.

مهران محرمیان در پاسخ به این سؤال كه با توجه به تعدد ذی‌نفعان این حوزه ممكن است به نتیجه و جمع‌بندی نرسند، گفت: ممكن است مثل هر كار دیگری نتوانیم به نتیجه برسیم؛ اما اعتقاد شخص من این است كه باید بتوانیم به نتیجه مشتركی در این حوزه دست پیدا كنیم، چون كشورهایی كه در حوزه رمزارزها به‌ صورت منفعل عمل كرده‌اند به تجربه خوبی دست نیافته‌اند.

مهران محرمیان معاون فناوری‌های بانك مركزی در پایان خاطر نشان كرد: زیرساخت‌های فنی راه‌اندازی رمزارز ملی آماده شده و اجرایی شدن آن نیازمند نهایی شدن مصوبه‌ آن است و تا چند ماه آینده بصورت آزمایشی شروع خواهد شد.گفتنی است : بحث رمزارزها از جمله موضوعات چندوجهی و پیچیده‌ای است كه رسمیت‌بخشی و تدوین چارچوب‌ها و مقررات برای آن هنوز در عموم كشورهای دنیا مبهم است و عموماً به‌ تدریج سازوكارهای آن مشخص و جزئیات مقررات مربوط به آن تعیین می‌شود، از جمله در چین، هند و روسیه هم این موضوع مطرح است و فرایند تدوین مقررات برای رمزارزها به طور تدریجی پیش رفته و می‌رود.

دسترسی سریع
روز از نو