روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

سید جلیل جلالی فر: نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه از موقعیت مناسب ایران در صادرات به كشور روسیه و آسیای میانه خبر داد

جلالی فر گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای موقعیت ژئوپلیتیك در منطقه است.

1400/10/28
|
10:40

سید جلیل جلالی فر نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از موقعیت مناسب ایران در صادرات به كشور روسیه و آسیای میانه خبر داد و گفت: اشتراكاتی بین دو كشور ایران و روسیه وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران دارای موقعیت ژئوپلیتیك در منطقه است كه باید به ژئواستراتژیك توسعه پیدا كند برای صادرات و در این زمینه دولت سیزدهم به جد پیگیر این مسئله است و آن استراتژی و راهبردی كه ما داریم باید از این موقعیت خوب استفاده كنیم و پیوندهای اقتصادی با كشور های همسایه را داشته باشیم.

او ادامه داد و گفت: نه تنها جنوب روسیه بلكه ما مهم‌ترین مسئله كلانی كه در ارتباط با روسیه داریم، موضوع كریدور شمال به جنوب است كه در آن قطعا نقش روسیه و سرمایه‌گذاری این كشور باید پررنگ باشد. از طرفی روسیه هم به دنبال توسعه روابط با كشورهای آفریقای شرقی و هند و پاكستان است كه بهترین و امن‌ترین مسیر هم كریدور شمال به جنوب از سرزمین ایران است. با فعال‌سازی این كریدور اینطور نیست كه گفته شود فقط روسیه تنها بهره‌بردار اصلی آن باشد بلكه ایران، روسیه و هند مهم‌ترین بازیگران و بهره‌برداران آن هستند. البته نقش دو كشور ایران و روسیه در فعال سازی این كریدور بسیار مهم است.

بنابراین برای راه اندازی كریدور شمال به جنوب و زیرساخت‌های مورد نیاز، لازم است كه روسای جمهور دو كشور بحث‌های كلان را داشته باشند.

اوگفت: ما همچنان مشكلات زیادی در تنظیم موافقت نامه ها در داخل داریم و در تكنولوژی همچنان عقب تر هستیم و قصد داریم تا صادرات را بهتر كنیم كه در 10 ساله صادرات از 272 میلیون دلار به حدود 1 میلیارد در رسیده است كه فقط در 10 گروه كالا بالغ بر 234 دلار كه باید برسد به 5 میلیارد دلار و این ان شالله دست یافتنی خواهد بود و همچنین باید از واگرایی به هم گرایی برسیم و ماموربت ها در تحقق راهبردها تنظیم شود.

وی همچنبن در ادامه افزود: این نه تنها در علاقه تجار است بلكه یك سند راهبردی و تنظیم برای برقراری صادرات و واردات در حوزه خلیج فارس نیز خواهد بود و سازمان توسعه تجارت تا اینجا كمك بزرگی را انجام داده است.

وی افزود: در بنادر جنوبی روسیه زیرساخت‌های لازم لجستیكی فراهم نیست این مورد بارها و بارها در كمیسیون‌های مشترك مطرح شده كه هنوز به نتیجه نرسیده، قطعا در این دیدارها این مورد هم توجه قرار خواهد گرفت. همچنین حوزه‌های پراهمیتی مانند انرژی، توسعه صنعت گردشگری، همكاری‌ های صنعتی، سرمایه‌گذاری‌ های مشترك و همكاری‌ های دانش بنیان و راه اندازی تجارت آزاد بین دو كشور و نظایر آن كه جملگی در ساختار جدید قدرت اقتصادی و موقعیت ژئوپلیتیك در سطح منطقه تعیین‌كننده هستند مورد توجه قرار می‌گیرد.

جلالی‌فر بیان كرد: از آنجا كه در عصر كنونی به شكلی جهت گیری انتقال قدرت به سمت شرق وجود دارد، تحولاتی كه در منطقه و‌ اطراف خود شاهد آن هستیم مثل مسئله افغانستان و افزایش قدرت‌ اقتصادی چین، همه به دنبال تعامل اقتصادی با همسایگان هستند.

سید جلیل جلالی فر نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه در پایان خاطر نشان كرد: كشور روسیه دارای یك موقعیت ژئواستراتژیك است چرا كه 14 كشور همسایه دارد به همین دلیل یكی از بزرگترین و قابل دسترس‌ترین بازار هدف برای كشورمان محسوب می گردد؛ ایران هم دارای 15 كشور همسایه می باشد كه برخی از آنها با روسیه مشترك است. بنابراین دو كشور از بعد استراتژیك برای یكدیگر در توسعه اقتصادی اهمیت فراوان دارند. تعامل و همگرایی بین دو‌كشور اجتناب ناپذیر است و باید تلاش كرد همه موانع و مشكلات موجود در روابط اقتصادی دو كشور برداشته شود و‌ از فرصت های یكدیگر بهره ببریم.

دسترسی سریع
روز از نو