روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

بیژن خطیبی: عضو اسبق هیئت مدیره نظام مهندسی از ساز و كارهای نفس گیر در صدور پروانه ساختمانی خبر داد

خطیبی گفت: یكی از معضلات در صدور پروانه ساخت طی مراحل دست و پا گیر در ادارات دولتی است.

1400/10/28
|
10:30

به گزارش رادیو اقتصاد؛ بیژن خطیبی عضو هیئت رئیسه نظام مهندسی در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از ساز و كارهای نفس گیر در صدور پروانه ساختمانی خبر داد و گفت: یكی از مهمترین موانع دفاتر خدمات الكترونیك است در گرفتن استعلامات در شهرداری كه باید این معضل حل شود.

وی افزود: یكی دیگر از معضلات در صدرو پروانه ساخت طی مراحل دست و پا گیر در ادارات دولتی است مانند دارایی، آب، برق، ثبت و ...كه برای یازنده وجود دارد ودر صورتیكه در دنیا برای صدور پروانه به صورت الكترونیكی تا یه روز استعلامات گرفته می شود البته كارهایی هم صورت گرفته از جمله كنترل نقشه از 5 ماه به یك ماه تقلیل پیدا كرده است.

او اضافه كرد: اگر هر ارگانی در این موضوع دخیل است و كارهای خودش را به شایستگی انجام دهد و باید بصورت سیستمی و الكترونیكی عمل شود و نه سلیقه ای و به اصطلاح خلق الساعه هر كس نظری دهد و سلیقه ای عمل شود همچنان این چالش وجود دارد.

خطیبی افزود: معمولا افراد برای ساخت و ساز سرمایه اولیه ندارند و بیشتر با سازندگان وارد عمل می شوند و سازندگان هم همچنان با پیچ و خم كمیسیون های شهرداری مواجه هستند هر چند و متاسفانه موضوع تخلف در ساخت مثلا بالكن اضافی بدون مجوز از سوی خود شهرداری و گرفتن جریمه و سپس مجوز دادن خودش تخلف محسوب می شود از دیگر معضلات است و هر چیزی كه با پول حل شود خودش ایجاد فساد خواهد كرد.

بیژن خطیبی عضو هیئت رئیسه نظام مهندسی در پایان به ساخت و سازها اشاره و خاطر نشان كرد: تعرفه عوارض صدور پروانه ساختمانی در كلیه نقاط شهر با 50 درصد و در سطح كلان 20 درصد است كه قیمت برای پیمانكاران و منطقه بندی هنوز مشخص نشده كه این موضوع نیز باید حل شود.

دسترسی سریع
روز از نو