روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

مهناز امامدادی: رئیس دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی وزارت كار از تدوین بسته های توسعه بازار مشاغل خانگی خبر داد

امامدادی گفت: یكی از موارد ضروری برداشتن پیچ و خم ها در تسهیل سازی است.

1400/10/27
|
12:25

به گزارش رادیو اقتصاد؛ مهناز امامدادی رئیس دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی وزارت كار در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تدوین بسته های توسعه بازار مشاغل خانگی خبر داد و گفت: در این فرایند ساده سازی تسهیل و فضاسازی برای كسب و كار و مشاغل خانگی بوده است تا برای گرفتن مجوز و دیگر موارد متقاضیان در پیچ و خم های اداری كمتر دچار بشود.

وی افزود: نگاه ما به ظرفیت های موجود كه در بازار مغفول مانده است و دیده نشود كه ما كمك خواهیم كرد و پس از بررسی و نیاز هر منطقه با تدوین بسته هایی نیازها را بر اساس فضای منطقه آماده تا بخش خصوصی با آرامش بیشتر برسد و در آن فروش تولیدات مشاغل خانگی اتفاق بیافتد.

وی همچنین گفت: با تزریق منابع و تسهیلات مالی مشاغل خانگی جان دوباره می گیرند كه در این زمینه با بانك مركزی و بانكهای عامل صحبت هایی هم انجام شده است.

او ادامه داد: امروزه اشتغال خانگی یكی از شیوه های موثر اشتغالزایی در بسیاری از كشورها به شمار می رود و به منبع مهمی برای درآمد افراد و خانوارها تبدیل شده است؛ افراد با كار در خانه در كنار دیگر اعضاء علاوه بر افزایش سطح درآمد و توسعه كسب و كار خود به افزایش رفاه و اقتصاد خانواده نیز كمك می كنند.

امامدادی افزود: سرمایه گذاری، هزینه پایین و بهره وری بالا، از مزیت های مهم مشاغل خانگی است؛ این نوع كسب و كارها، در گرایش و تنوع بسیار قابلیت انجام دارند و حتی می توانند سریع تر به سودآوری برسند. این بسته ها با نظر فعالین كسب و كار هر منطقه در استان به اجرا در خواهد آمد.

وی همچنین می افزاید: حمایت های مالی برای بازسازی مشاغل خانگی در حال تدوین و آماده ابلاغ به سراسر كشور است و با تزریق تسهیلات مالی، این كسب و كارها جانی دوباره می‌گیرند.

او گفت: در حال حاضر بازاریابی و شناسایی بازار فروش از عمده ترین مشكلات فعالان صنف مشاغل خانگی به شمار می رود كه لازم است حمایت های گسترده ای در این زمینه از شاغلان و فعالان این حوزه برای ورود با بازار صورت گیرد و آموزش‌های مورد نیاز داده شود.

وی همچنان اضافه كرد: همچنین در صورت ثبات قیمتها و تامین مواد اولیه ارزان و مناسب می توان علاوه بر ماندگاری مشاغل خانگی در بازارهای داخلی، با احیای بازارهای هدف خارجی زمینه صادرات محصولات خانگی ایرانی به كشورهای همجوار را فراهم كرد و از این طریق ضمن ارزآوری برای كشور، شاغلان این حوزه را چند برابر كرد.

امامدادی اضافه كرد: در شورای عالی كار كمیته و كارگروه هایی تشكیل شده. كه یكی از آنها تامین مالی است و كسب و كارهای كوچك شاید برای پیشرفت نیاز به زمان و پشتكار داشته باشند ولی بعد از رسیدن به موفقیت می توانند بسیار قوی تر از رقبای بزرگ خود ظاهر شوند.

وی گفت: با توجه به اینكه تسهیلات در نظر گرفته شده برای موضوع مشاغل خانگی از منابع قرض الحسنه پرداخت می شود و بانك های عامل مانند رفاه و توسعه تعاون بوده اند و همكاری داشته اند.

او اضافه كرد: متقاضیان در سامانه ثبت نام كنند و هر گونه اطلاعات در سامانه موجود است و اگر طرح توجیهی دارند مطرح كنند كه به صورت انفرادی عمل خواهند كرد یا گروهی كه پس از تكمیل مراحل خودش را طی خواهد كرد البته برخی از طرح ها و رشته ها نیازی به مجوز ندارد و دیگر رشته هایی كه مجوز نیاز دارند سعی داریم تا سه روزه انجام شود.

مهناز امامدادی رئیس دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی وزارت كار در پایان خاطر نشان كرد : سقف وام ها بصورت انفرادی 200 میلیون و گروهی كه 20 نفر را تحت پوشش خود قرار دهند 2 میلیارد تومان خواهد بود.

دسترسی سریع
روز از نو