روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

محمد خدابخشی: نایب رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از فراز و نشیب در حذف ارز ترجیحی خبر داد

خدابخشی گفت: نمایندگان با حذف یكباره ارز 4200 تومانی موافق نبودند.

1400/10/26
|
09:05

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمد خدابخشی نایب رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از فراز و نشیب در حذف ارز ترجیحی خبر داد و گفت: در چهار سال گذشته بودجه برای اقلام و كالا های اساسی و ضروری در نظر گرفته شده بود و در بحث نهاده های دامی و كنترل قیمت ها كه به خاطر هدر رفت ارز ترجیجی این لیست به تدریج محدود شد اما در بخش نهاده های دامی و گندم باقی ماند.

وی در خصوص وضعیت ارز 4200 در لایحه بودجه اعلام كرد: در لایحه بودجه 1401 ارز 4200 تومانی برای تمام كالاها به جز گندم و دارو حذف شده است. به طبع این اقدام نیز دولت مكلف است برای حمایت از مردم، یارانه‌های نقدی را افزایش دهد و نگاه بر این است كه به افراد كم درآمد و دهك های پایین بیشتر رسیدگی شود.

او اضافه كرد: اگر چه لیست محدود است اما قانون 8 میلیارد دلار را تخصیص داریم اما در طول سال دولت اعلام نیاز بیشتری كرد برای تامین كالاهای ضروری كه صحبت از 12 میلیارد و برای بودجه 20 میلیارد بود وقتی ما 30 میلیارد را ضربدر 27 هزار میلیارد ونیم می كنیم حدود 500 میلیارد دلار می شود و دولت باید جلوی هدر رفت را بگیرد تا این ارز مستقیم به دست مصرف كننده برسد.

خدابخشی تصریح كرد: اما اینكه چگونه جلوی این هدر رفت گرفته شود دولت محدودیت هایی دارد و بر اساس گمرك، مالیات فروش نفت هر بشكه 60 دلار بفروش برساند می شود ارزی و یك مدل داریم و اینكه دولت اجازه ندارد همه آن را برداشت كند چرا كه بخشی برای صندوق و دیگر برای نفت كه هزینه های تولید را باید بپردازد و سهم دارد و همچنین نگرانی برای مردم داریم كه دولت نتواند كنترل كند و كشاورز برای تامین نهاده مجبور شود دام و یا زمین خود را بفروشد و این ها باعث از دست دادن شغل و كشاورزی است و به نظر من حذف ارز به این فوریت مشكلات بعدی را به همراه خواهد داشت.

او گفت: لایحه بودجه 1401 در احكام و تبصره‌ها، همان ساختار بودجه سال گذشته را حفظ كرده است. اما در محتوا لوایح منطقی تر و بهتر عمل شده است مهمترین تغییرات بودجه ابتدا حذف ارز 4200 تومانی به جز ارز گندم و دارو، و كالاهای اساسی است كه دولت نسبت به چگونگی در مورد قیمت گذاری ارز ترجیحی تصمیم خواهد گرفت.

وی افزود: دیگر از لوایح همچنین یكسان شدن نرخ تسعیر ارز است. دولت در بودجه 1400 نرخ تسعیر ارز را 11 هزار تومان قرار داده بود. یعنی زمانی كه اقدام به تبدیل درآمدهای ارزی مانند فروش نفت به ریال می‌كرد، آن درآمد را در 11 هزار تومان ضرب می‌شد. در لایحه بودجه 1401 با فرض حذف ارز 4200، نرخ تسعیر ارز در حدود 23 هزار تومان تخمین زده.

خدابخشی تاكید كرد تامین معیشت مردم اولویت مجلس در بررسی لایحه بودجه 1401است و نگاه عدالت محورانه‌ حاكم بر تمام مسایل مطرح است.

نایب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نمایندگان در بررسی لایحه بودجه 1401 تامین معیشت مردم را مدنظر قرار می‌دهند و تصویب كلیات لایحه بودجه در مجلس به معنای تایید تمام تبصره‌ها و احكام نیست و نمایندگان باید در مورد حذف ارز ترجیحی ضمانت لازم را دریافت كنند.

وی ادامه داد: معیشت مردم برای دولت و نمایندگان مجلس بسیار حائز اهمیت است و در ارتباط با ارز 4200 تومانی تصمیمات خوبی اتخاذ خواهد شد، به نحوی كه تامین كالاهای اساسی و دارو برای مردم دچار مشكل نشود. دولت با اصلاح روند تخصیص ارز ترجیحی تصمیم دارد تا با حذف واسطه‌ها رانت و فساد، یارانه را به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار دهد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس تصریح كرد: نگاه منصفانه به توسعه متوازن در كشور جزو برنامه‌های نمایندگان در زمان بررسی لایحه بودجه در مجلس است، تلاش می كنیم همان نگاه عدالت محورانه‌ایی كه رئیس جمهور به عنوان یكی از جهت گیری‌های بودجه مطرح كرده را در زمان بررسی تبصره‌ها و احكام بودجه حاكم باشد.

خدابخشی تاكید كرد: مجلس ضمن توجه به ایجاد ثبات اقتصاد كلان در كشور، بودجه ای مصوب خواهد كرد تا به نفع مناطق كمتر توسعه یافته باشد.

وی گفت: اگر چه لیست محدود است اما قانون 8 میلیارد دلار را تخصیص دادیم اما در طول سال دولت اعلام نیاز بیشتری كرد برای تامین كالا های ضروری كه صحبت از 12 میلیارد و برای بودجه 1401 ،20 میلیارد بود وقتی ما 30 میلیارد را ضربدد 27 هزار میلیارد ونیم حدود 500 میلیارد دلار می شود و دولت باید جلوی هدر رفت را بگیرد تا این ارز مستقیم به دست مصرف كننده برسد.

محمد خدابخشی نایب رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان خاطر نشان كرد : لایحه بودجه 1401 در احكام و تبصره‌ها، همان ساختار بودجه سال گذشته را حفظ كرده است. اما در محتوا لوایح منطقی تر و بهتر عمل شده است مهمترین تغییرات بودجه ابتدا حذف ارز 4200 تومانی به جز ارز گندم و دارو، و كالا های اساسی است كه دولت نسبت به چگونگی در مورد قیمت گذاری ارز ترجیحی تصمیم خواهد گرفت.

دسترسی سریع
روز از نو