روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

آرش عسگری: مدیر سامانه تداركات الكترونیكی دولت از راه اندازی سامانه تداركات الكترونیكی قابلیت هوشمند در جلوگیری از دخالت كارمندان در معاملات دولتی خبر داد

عسگری گفت: كارمندان دیگر نمی توانند با دولت وارد معامله شوند.

1400/10/25
|
09:05

به گزارش رادیو اقتصاد؛ آرش عسگری، مدیر سامانه تداركات الكترونیكی دولت در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از راه اندازی سامانه تداركات الكترونیكی قابلیت هوشمند در جلوگیری از دخالت كارمندان در معاملات دولتی خبر داد و گفت: برای جلوگیری از فساد و رانت در معاملات دولتی، قابلیت منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله كارمندان در معاملات را در سامانه تداركات الكترونیكی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: این قابلیت از دخالت تمامی افراد دولتی حتی رئیس‌جمهور، كارمندان و نمایندگان مجلس در معاملات دولتی جلوگیری می‌كند كه تا پیش از این در معاملات دولتی، اشخاص حقیقی یا حقوقی به‌ صورت خوداظهاری و كتبی اعلام می‌كردند مشمول قانون منع مداخله نمی‌شوند. اما این قابلیت جدید كه از ابتدای دی‌ماه شروع به كار كرده، قرار است طی فرایندی پیشگیرانه، جلوی فساد و رانت در حوزه معاملات دولتی را به‌ صورت هوشمند و سیستمی بگیرد.

بر اساس این فرایند هوشمند، در مرحله اول جلوی مداخله یا انجام معاملات از سوی مقامات كشوری و لشگری را می‌گیرد.

در مرحله بعدی جلوی دخالت كاركنان و صاحب‌منصبان كشوری و لشكری، شهرداری‌ ها و دستگاه‌ های وابسته به آنها گرفته می‌شود.

گروه دیگری كه طبق قانون و به‌ صورت هوشمند از انجام معاملات منع می‌شوند، كاركنان هر سازمان، بنگاه، شركت، بانك یا هر موسسه‌ای هستند كه اكثریت سهام یا اكثریت منافع، مدیریت یا اداره و نظارت‌ آن متعلق به دولت یا شهرداری‌ ها و دستگاه‌ های وابسته به آنها باشد.

وی افزود: گروه چهارم اشخاصی هستند كه به نحوی، از خزانه دولت یا مجلس یا موسسات مذكور در بالا حقوق، مقرری، حق‌الزحمه یا پاداش به‌ طور مستمر دریافت می‌كنند (به استثنای حقوق بازنشستگی و مستمری قانونی) و گروه پنجم هم مدیران و كاركنان بنگاه‌های خیریه‌ای هستند كه از دولت یا شهرداری‌ها كمك مستمر دریافت می‌كنند.

عسگری ادامه داد: گروه‌های دیگری هم در این فرایند هوشمند منع دخالت حضور دارند كه عبارت‌اند از افراد و خویشاوند درجه یكِ افرادی كه كارمند دستگاه یا نهاد دولتی هستند. همچنین برخی از شركت‌ها و اشخاص از این فرایند هوشمند مستثنی شده‌اند؛ از جمله شركت‌های دانش‌بنیانی كه حداكثر 49 درصد سهام‌شان متعلق به دانشگاه‌ها یا مراكز آموزشی و پژوهشی باشد یا شركت‌های دانش‌ بنیانی كه یكی از اعضای‌ شان از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ ها باشد. آنها هم فقط در قراردادهای پژوهشی مستثنی شده‌اند.

مدیر سامانه تداركات الكترونیكی دولت، در ادامه آمار و ارقامی از وضعیت فعلی سامانه تداركات الكترونیكی ارائه كرد و گفت: در حال حاضر بستر الكترونیكی انجام 34 نوع معامله با استفاده از امضای الكترونیكی فراهم شده است.

حدود 31 مورد تبادل اطلاعات با سایر سامانه‌ها باید انجام شود كه از این تعداد حدود 20 مورد تبادل اطلاعات سامانه با سامانه‌های دیگر انجام شده و 11 مورد هم با همكاری دستگاه‌های مربوطه در حال انجام است.

عسگری توضیح داد: تاكنون حدود 10 هزار و 800 دستگاه یا نهاد دولتی، و عمومی و همچنین حدود 296 هزار فعال بخش خصوصی در سامانه تداركات الكترونیكی دولت ثبت‌نام كرده‌اند و این سامانه 296 هزار فعال در بخش خصوصی دارد.

وی گفت: در سامانه تداركات الكترونیكی حدود 600 نفر از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی دسترسی نظارتی دارند و تعداد كل كاربران سامانه شامل كاربران دولت (اجرایی یا نظارتی) و خصوصی حدود 372 هزار نفر است. از طرفی تا به این لحظه حدود یك میلیون و 140 هزار فقره از انواع معاملات به ارزش 542 هزار میلیارد تومان در سامانه ثبت شده است. همچنین در راستای شفاف‌سازی، مشاهده جزئیات معاملات انجام‌شده در سامانه برای عموم مردم ممكن شده است.

آرش عسگری، مدیر سامانه تداركات الكترونیكی دولت در پایان خاطر نشان كرد: كارمندان دیگر نمی توانند با دولت وارد معامله شوند و سامانه تداركات الكترونیكی دولت (ستاد)، از سوی مركز توسعه تجارت الكترونیكی با مشاركت بخش خصوصی با هدف افزایش كارایی، شفافیت و سلامت معاملات دولتی مطابق با قوانین و مقررات مربوطه طراحی و راه‌اندازی شده است. این سامانه با امضای الكترونیكی معتبر و رعایت مقررات مربوط، امكان انجام تمامی مراحل معاملات دولتی مانند درخواست استعلام، فراخوان، توزیع و دریافت اسناد، گشایش الكترونیكی پاكت‌ها یا پیشنهاد‌ها، انعقاد قرارداد و داد و ستد وجوه و تضمینات و همچنین هرگونه الحاق، اصلاح، فسخ، ابطال و خاتمه را به‌ صورت الكترونیكی فراهم می‌كند.

دسترسی سریع
روز از نو