روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

امیر پرهام فر: مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از سرنوشت نامعلوم سامانه‌های مبارزه با قاچاق خبر داد

پرهام فر گفت : راه اندازی این سامانه ها طی هشت سال گذشته، از مجموع 21 سامانه اصلی و فرعی تعریف شده در این قانون، تنها وضعیت 17 سامانه در دسترس است كه براساس آن 4 سامانه پیشرفت فیزیكی بالای 80 درصد داشته اند.

1400/10/25
|
08:50

به گزارش رادیو اقتصاد؛ امیر پرهام فر مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از سرنوشت نامعلوم سامانه‌های مبارزه با قاچاق خبر داد و گفت: وقتی ما از قاچاق صحبت می كنیم خیلی از عوامل و فاكتورهایی برای حل مسئله و شفافیت در آمار و اطلاعات است.

وی افزود: اینكه در قانون پیش بینی شده است كه سامانه در حوزه های تجارت داخلی و یا خارجی همچنین حمل و نقل و نگهداری كالا هدف اصلی اشان دست یابی به یك بانك اطلاعات جامع و هوشمندانه در مبارزه با قاچاق كالا هست شاید بدیهی به نظر آید ولی گفتنش ضروری است چرا كه صرف داشتن اطلاعات و آمار تنها معضل قاچاق نیست.

او ادامه داد: موضوع قاچاق یك معلول اقتصادی است كه تا به حال درست بدان پاسخ داده نشده است و در این بین افراد سودجو و اصطلاحا قاچاق چیان در یك فضای تاریك و در عین گمنامی كه شفافیت وجود ندارد و كالایی را وارد كشور می كنند و یا باعث فرار مالیاتی می شوند و همچنین كارهای مجرمانه از این قبیل و ما در تلاش هستیم نقطه آغاز ما یك نیاز و كشش در بازار است كه درست پاسخ داده نشده است سامانه ها می خواهند بخش اعظمی را انجام دهند و بودنش یك ضرورت است و ما نباید انتظار داشته باشیم كه همه مسئله قاچاق تنها در آمار و اطلاعات نیست بلكه دیگر عوامل هم تاثیر دارند.

وی یادآوری كرد: تصویب قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در سوم دی ماه 1392 و با اصلاحات مصوب 94/07/21 در مجلس شورای اسلامی یكی از مهم ترین اسنادی است كه در بحث مبارزه با قاچاق به تصویب رسیده و آیین نامه های اجرایی آن نیز بعد از دو سال و نیم وقفه از زمان تصویب قانون در سال 95 در هیئت وزیران تصویب شده است.

به گفته وی از جمله تكالیف مهمی كه در این قانون برای دولت و دستگاه های اجرایی در بحث پیشگیری و مبارزه با قاچاق در نظر گرفته شده است، ایجاد و راه اندازی 8 سامانه اصلی و 13 سامانه فرعی مورد نیاز نظارت بر فرایند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله كالا و ارز براساس ماده 5 این قانون و آیین نامه اجرایی مواد 5 و 6 آن است كه با وجود گذشت 8 سال از تصویب این قانون و 5 سال از تصویب آیین نامه های اجرایی آن همچنان سرنوشت آن‌ها نامعلوم است.

مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اضافه كرد: بررسی ها نشان می دهد با وجود تأكیدات فراوان بر راه اندازی این سامانه ها طی هشت سال گذشته، از مجموع 21 سامانه اصلی و فرعی تعریف شده در این قانون، تنها وضعیت 17 سامانه در دسترس است كه براساس آن 4 سامانه پیشرفت فیزیكی بالای 80 درصد داشته اند، پیشرفت فیزیكی 4 سامانه نیز كمتر از 50 درصد بوده است و 9 سامانه نیز بین 50 تا 80 درصد محقق شده اند. در این میان گمرك با پیشرفت فیزیكی 10 درصد، ضعیف ترین عملكرد را در همكاری برای راه اندازی سامانه ها داشته است.

پرهام افزود: تكالیفی كه به سامانه ها داده شده تاكنون بیش از حدود 72 درصد آن را انجام داده است و دولت جدید ضرب الاجلی را تعیین كرده است كه تا پایان سال موضوع سامانه ها بهره مندی لازم را داشته باشند و در این میان بسیاری از دستگاه ها همكاری داشتند و تعدادی از دیگر دستگاه ها كمتر همكاری داشتند و آن هم به دلایلی مانند مسائل فنی و سامانه هایشان كه تبادل اطلاعات كنند كه در حال بررسی است و گزارش ها به رئیس جمهور می رسد.

وی اضافه كرد: نیاز بازار نزدیك به 8 میلیارد دلار است كه تمام آن در كشور تولید نمی شود و یا اگر هم تولید می شود با سلیقه مشتریان جور در نمی آید و الان ما با سه سال قبل اصلا قابل مقایسه نیستیم و این سئوال پیش می آید كه وقتی طرحی برای جمع آوری لوازم خانگی خارجی انجام می پذیرد شاهد افزایش قیمت در لوازم خانگی تولید داخل هستیم و این برای مردم خوب نیست چرا كه سفارش مسئولان در حمایت از تولید داخل است.

امیر پرهام فر مدیركل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در پایان با تاكید بر اینكه تنها سامانه و اصلی سامانه جامع تجارت است و دیگر سامانه ها مانند ارزی و...به آن متصل هستند و همچنین به موضوع كالاهای ضروری در بازار مانند پوشاك و لوازم خانگی اشاره كرد و افزود : وقتی جلوی قاچاق كالای خارجی گرفته می شود مانند لوازم خانگی متاسفانه در بازار شاهد افزایش قیمت در كالاهای داخلی هستیم كه این در جهت حمایت از تولید داخل اصلا خوب نیست.

دسترسی سریع
روز از نو