روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

علی فرنام: مسكن زیر ساخت توسعه اقتصادی است

فرنام گفت : مهمترین ابعاد در زیر ساخت توسعه اقتصادی، موضوع مسكن و شهر سازی است

1400/10/22
|
11:25

به گزارش رادیو اقتصاد علی فرنام كارشناس مسكن و شهری مركز پژوهشهای مجلس در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از پیش نیازها و الزامات تحقق پذیری قانون جهش تولید مسكن خبر داد و گفت :در گذشته طرح های بسیاری در موضوع مسكن بود كه بیشتر تك بعدی بدان نگاه شد در صورتیكه ابعاد زیادی دارد و برای ساخت مسكن باید امكانات جانبی آن هم مورد بررسی قرار گیرد كه 8 محور اصلی برای آن در نظر گرفته شده است كه بررسی پیش نیازها و الزامات تحقق پذیری قانون جهش تولید مسكن خواهد بود .

به گفته وی : قانون جهش تولید مسكن كه در شهریورماه سال 1400 به تأیید شورای محترم نگهبان رسید بی شك نقش كلیدی و فراگیری در شكل دهی و ترسیم آینده ایران اسلامی خواهد داشت و به طور خاص كل نظام مسكن و عمران، معماری و شهرسازی و مؤلفه های اقتصاد كلان و تا حد زیادی آمایش سرزمینی را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.

او همچنین افزود : ازاین رو تحقق آرمان های گام دوم انقلاب اسلامی و شكل گیری آرمانشهر ایرانی – اسلامی را می توان در گرو چگونگی و كیفیت اجرا و پیاده سازی این طرح دانست. و دیگر اینكه مسكن به افراد تیاز مند مسكن تعلق بگیرد نه اینكه انرا اجاره بدهد و این خلاف است .

فرنام تصریح كرد : تجربه حضور و مشاركت دولت در تسریع و پیشبرد طرح‌های بزرگ تولید و تأمین مسكن در كشور به حدود 15 سال بالغ می‌شود و در این رهگذر می‌توان ارزیابی جامعی از نقاط قوت و ضعف این طرح‌ها داشت. در یك نگاه اجمالی می‌توان مهم‌ترین دستاورد این نگرش را تعهد دولت برای مداخله به نفع خانه‌دارشدن اقشار متوسط و كم‌درآمد در شرایط شكست بازار مسكن دانست كه با چند ركن مهم از‌جمله كمینه كردن سهم قیمت زمین در هزینه تمام شده مسكن، واداشتن شبكه بانكی به حمایت مؤثر در تأمین مالی طرح و ارائه تسهیلات و تخفیف در سایر اجزای ساخت و مانع‌زدایی از فرایندهای ساختمانی دنبال شده است.و مشاركت بافت فرسوده در شهر برای ساخت با متقاضیانی كه صلاحیت دریافت دارند .

وی در ادامه گفت : از‌سوی‌دیگر كاستی‌ها و نواقصی در این طرح‌ها مشاهده می‌شود كه در صدر آنها نگاه تك‌بعدی به تولید مسكن ارزان‌قیمت به‌جای توسعه متوازن و پایدار محیط‌های مسكونی است. همین نگرش باعث شده تا در ابعاد گوناگون نظیر مكان‌یابی، كیفیت و دوام و ملاحظات معماری و شهرسازی و آمایش و ابعاد اجتماعی و زیست‌محیطی و حمل‌ونقل، نقدهای مهمی بر این طرح‌ها وارد آید.

این كارشناس مسكن از لزوم غربالگری در این طرح سخن گفت و افزود : همچنین نامشخص بودن مكان، موقعیت و مشخصات ملك، قیمت تمام شده و نحوه و زمان اقساط آورده متقاضی و اقساط ماهیانه، سهم مشاركت متقاضی و شرایط تحویل و امكانات و تجهیزات واحد‌ مسكونی، ساختمان و خدمات محله‌ای برای متقاضیان ازجمله نقدهای مستمر متقاضیان بهره‌مندی از تسهیلات و حمایت‌های این طرح‌ها بوده است.

او گفت : این در حالی است كه عمر متوسط مسكن در ایران 26 سال تخمین زده می شود و در دیگر كشور ها این عدد به 50 و حتی 100 سال می رسد.

فرنام از 8 محور اصلی و ملاحظات در چشم انداز توسعه شهری تاكید كرد : به منظور تأمین مسكن و سهولت دسترسی فاقدین مسكن به ویژه گروههای كم‌درآمد به خانه مناسب، ارتقاء كیفی و كمّی مسكن تولیدی كشور، حمایت از
سرمایه‌گذاری در امرتولید مسكن با استفاده از فناوریهای نوین و تولید صنعتی مسكن، بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده شهری و سكونت گاههای غیررسمی و مقاوم‌سازی واحدهای مسكونی موجود است.

او ادامه داد : آمایش در زمین ، مكان یابی، محل و منطقه، وضعیت ملك، ابعاد و موقعیت آنها، معماری اسلامی، برنامه ریزی در استفاده بهینه از انرژی درشرایطی كه 80 درصد مصرف انرژی در خانه ها است از دیگر محور های قابل پیش بینی و مهمترین ابعاد در زیر ساخت توسعه اقتصادی موضوع مسكن و شهر سازی است.

علی فرنام كارشناس مسكن و شهری مركز پژوهشهای مجلس در پایان خاطر نشان كرد : امید است با ظرفیت بزرگ همدلی همه اركان توسعه طرح و عزم راسخ دولت در اجرای آن، با بهره‌گیری از نقطه‌نظرات كارشناسی دلسوزانه صاحب‌‌نظران و بهره‌ گیری از درس آموزه‌های تجارب پیشین، شاهد زمینه‌سازی ظهور و تجلی معماری و شهرسازی ایرانی-‌ اسلامی و دستیابی به اهداف گام دوم انقلاب اسلامی در حوزه مسكن و شهرسازی باشیم.

دسترسی سریع
روز از نو