روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

علی جدی: نایب رییس كمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب طرح واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی در آینده نزدیك خبر داد

جدی گفت: در خصوص ایرادات هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی نهایی در كمیسیون صنایع مجلس انجام خواهد شد.

1400/09/07
|
11:59

به گزارش رادیو اقتصاد، جدی نایب رییس كمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تصویب طرح واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی در آینده نزدیك خبر داد و گفت: در جلسات متعددی كه با وزیر صمت داشته ایم ایشان با كل طرح موافق هستند و تا پایان سال مهلت خواستند هر چند در شهریور ماه با وارات خودرو مخالف بودند.

نایب رییس كمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو در كمیسون صنایع مجلس اظهار كرد: «دو طرح در مورد خودرو در مجلس وجود داشت، یكی از آنها مربوط به مجلس دهم بود كه تصویب شده بود اما شورای نگهبان به ماده 4 آن ایراد گرفته و به مجلس اعاده شد. طرح دیگر هم طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو بود كه مربوط به مجلس یازدهم است.»كه در هفته های آتی این ابهامات برطرف و تا دو ماه آینده نتیجه نهایی مشخص خواهد شد.

او گفت: مسلما در صورت بهبود شرایط ارزی، آزاد شدن واردات خودرو می تواند به تحولی بزرگ در بازار منجر شود و با تركاندن حباب قیمت های عجیب و غریب فعلی، قیمت بسیاری از خودروها را بشكند.

علی جدی نایب رییس كمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان خاطرنشان ساخت: از دیگر شرایط بحث صادرات قطعات خودرو بود كه خیلی از قطعه سازان بخش خصوصی همچنان صادرات به دیگر كشور ها را دارند اما در دو خودروساز سایپا و ایران خودرو بسیار ضعیف است و دیگری ارزهایی كه منشا خاص دارند می توانند واردات را انجام دهند البته مجدد باید به تایید نهایی شورای محترم نگهبان برسد كه حدودا 2 ماه زمان خواهد برد.

گفتنی است: وزرای دولت‌ های یازدهم و دوازدهم و حتی دولت‌ های قبلی همیشه به دنبال مسیری بودند كه واردات را به مونتاژ تبدیل كنند؛ این در شرایطی است كه خودروسازان معتبر بین‌ المللی با توجه به ریسك بالای سرمایه‌گذاری در كشور و همچنین تحولات سیاسی و اقتصادی هیچ‌گاه حاضر به سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی كشور نبودند.

دسترسی سریع
روز از نو