روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

غلامرضا میری: رئیس اتحادیه صادر كنندگان زعفران دلیل بالا رفتن قیمت زعفران را در كاهش تولید دانست

میری گفت: كاهش تولید زعفران به دلیل خشكسالی در كشور بود.

1400/09/01
|
09:08

به گزارش رادیو اقتصاد؛ غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادر كنندگان زعفران در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد دلیل بالا رفتن قیمت زعفران را در كاهش تولید دانست و گفت: خطر بی‌ آبی و بحران آب در ایران بخش كشاورزی را تهدید می‌كند و یكی از دلایل افزایش قیمت زغفران در این چند هفته كاهش تولید بوده است و همچنان كشاورزان در حال برداشت این محصول هستند و آمار دقیقی از مقدار برداشت را نداریم و این در حالی است كه در این سالها قیمت كالاها افزایش داشته كه در برابر آن محصول زعفران هیچ افزایش قیمت نداشته است.

وی افزود: در این سالها كشاورزان به دلیل هزینه های جانبی و كم بودن قیمت آن دیگر رغبتی برای كشت نداشتند.

رئیس اتحادیه صادركنندگان زعفران ایران با اعلام این خبر گفت: خشكسالی و عدم توجه دولت به كشاورزان ممكن است باعث شود تولید و صادرات زعفران در سال‌ های آینده كاهش پیدا كند!

او گفت؛ ما صادركننده هستیم و قیمت زعفران هنوز به حد نرمال قبمت های جهانی نرسیده است و یا این افزایش قیمت كمی نزدیكتر به این حد شده ایم و همانطور كه میدانید 85 درصد تولید زعفران جهان از ایران است و بزرگترین تولید كننده زعفران در جهان هستیم و در صورت رسیدن به جایگاه اصلی در دنیا و صادرات با بالا رفتن قیمت و تشویق در تولید بیشتر این محصول ارز آور خواهد بود.

وی تصریح كرد: خطر بی‌ آبی و بحران آب در ایران بخش كشاورزی را تهدید می‌كند و بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال 1400 بیش از 300 شهر در معرض تنش آبی هستند و از میان این تعداد 101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب قرار دارند.

خراسان هم از دیگر شهرهایی است كه بحران بی‌آبی در این شهر جدی است. كشاورزان این منطقه می‌گویند به دلیل بی‌ آبی امسال كشت زعفران كمتر از سال‌های گذشته شده است!

رئیس اتحادیه صادركنندگان زعفران ایران اما توضیح داد: در فصل برداشت هستیم و هنوز آمار دقیقی از تولید زعفران بیرون نیامده است. با توجه به خشكسالی، افزایش هنگفت قیمت آب و عدم تغییر قیمت‌ها در سه سال گذشته كشاورزان دیگر انگیزه‌ای برای تولید زعفران ندارند.

به گفته وی كشاورزان می‌گویند قیمت زعفران در چند سال گذشته تغییری نكرده است. همین مقرون به صرفه بودن قیمت زعفران در ایران باعث شده دلال‌های چینی زعفران را با قیمت مناسب از ایرانی‌ها بخرند و با قیمت‌های بالایی به كشورهایی از جمله اسپانیا و ایتالیا بفروشند!

غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادركنندگان زعفران ایران در پایان با اشاره به قیمت زعفران در ایران گفت: قیمت زعفران امسال هنوز بیرون نیامده است اما سال گذشته از كیلویی هشت تا 16 میلیون تومان فروخته شد. همچنین در بحث صادرات به هیچ وجه بصورت فله ای نبوده و در بسته های 10 و بالاتر تا 500 گرم آنهم براساس درخواست مصرف كننده خواهد بود.

دسترسی سریع
روز از نو