روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

سرهنگ دوم رامین پاشایی: معاون اجتماعی پلیس فتا از كلاهبرداران و شیادان فضای مجازی در تهیه كارت واكسن كرونا تقلبی خبر داد

پاشایی گفت: با توجه به واكسیناسیون همگانی و لزوم ارائه كارت واكسن كرونا جهت دریافت خدمات روزانه، هموطنان باید مراقب كلاهبرداران فعال در این زمینه باشند.

1400/07/28
|
13:57

به گزارش رادیو اقتصاد؛ سرهنگ دوم رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از كلاهبرداران و شیادان فضای مجازی در تهیه كارت واكسن كرونا تقلبی خبر داد و گفت: با توجه به اجباری بودن در داشتن كارت واكسن افراد سود جو با ارسال پیامك هایی اعلام می كنند كه این توانایی را دارند تا كارت واكسن تهیه و صادر كنند.

وی اضافه كرد: متاسفانه تعدای از هموطنان هنوز اقدام به زدن واكسن نشده اند و امروزه سودجویان در كمین نشسته اند تا از این فرصت استفاده كرده و از راه دلالی و جعل كارت واكسن، مبالغ هنگفتی را به جیب بزنند.

این مقام مسئول افزود: با توجه به این موضوع كه برخی كشور های خارجی، خصوصا كشورهای عربی تنها به افرادی كه با واكسن های مشخص واكسینه شده اند مجوز حضور و تردد در آن كشور را صادر می كنند، سودجویان در كمین نشسته از این فرصت استفاده كرده و از راه دلالی و جعل واكسن مبالغ هنگفتی را به جیب بزنند.

پاشایی بیان كرد: مجرمان سایبری برای فروش كارت واكسن های جعلی از برنامه‌هایی چون اینستاگرام و تلگرام استفاده می‌كنند و با اعلام این موضوع كه توانایی ارائه كارت واكسن معتبر را دارند، اقدام به ترغیب افراد به واریز وجه می كنند و اعمال مجرمانه ی خود را انجام می دهند.

وی افزود: به هیچ وجه به افراد ناشناس در شبكه های اجتماعی اعتماد نكنید و در نظر داشته باشید به راحتی می توان فردی كه واكسن زده و نزده را با ورود كدملی در سامانه وزارت بهداشت راستی آزمایی كرد و فقط نام افرادی كه واكسن زده باشند در این سامانه قید شده است.

این مقام انتظامی بیان داشت: تنها مدرك معتبر واكسیناسیون ایران، كارت دیجیتال صادرشده از سوی وزارت بهداشت است كه از طریق سامانه salamat.gov.ir صادر شده است و به هیچ وجه نباید به لینك هایی كه در پیامك برای شما ارسال می شود مراجعه نمایید.

سرهنگ پاشایی در خصوص تعیین اصالت كارت واكسن دیجیتال گفت: كاربران كافی است باركد دوبعدیQR-Code مندرج روی كارت واكسن دیجیتال خود را توسط یك گوشی تلفن همراه هوشمند اسكن كنند تا از اصلی یا جعلی بودن آن مطلع شوند.

سرهنگ دوم رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت در پایان توصیه كرد: هموطنانی كه واكسن نزده اند هر چه سریعتر مراجعه كنند و واكسن دریافت كنند همچنین در استفاده از پیج های خود امنیت كامل را در پسورد رعایت كرده و از شماره همراه خود به هیچ وجه استفاده نكنند و در آخر اینكه هر اطلاعات و تصاویری ارسال می كنند بلا فاصله آن را از گوشی خود پاك كنند خصوصا افرادی كه كار تجاری یا هنری می كنند و فالوورهای زیادی دارند و درصورت هر گونه تخلف سریعا به پلیس فتا شكایت و مراجعه نمایند.

دسترسی سریع
روز از نو