روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

دكتر حسن ابوالقاسمی: عضو كمیته ملی واكسن كرونا م از تزریق دوز سوم واكسناسیون در آبان ماه خبر داد

ابولقاسمی گفت : برای كسانی كه سینوفارم دریافت كرده‌اند از سوی كمیته فنی تایید شده و احتمالا با صدور مجوز از سوی كمیته ملی واكسن، تزریق دوز سوم از ابتدای آبان برای گروه‌ های پرخطر آغاز می‌شود.

1400/07/27
|
13:57

به گزارش رادیو اقتصاد؛ دكتر ابوالقاسمی عضو كمیته كرونا در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تزریق دوز سوم واكسیناسیون در آبان ماه خبر داد و گفت : فلسفه واكسن كرونا هم مثل دیگر واكسن هاست كه با ساخته شدن انتی بادی در مدت كوتاهی حداكثر شش ماه از فرد محافظت می كند.

وی افزود : حدودا 81درصد از كل واكسن‌های تزریق‌شده در ایران سینوفارم است و حالا با انتشار تحقیقاتی مبنی بر ایمنی پایین این واكسن به‌ ویژه در میان سالمندان، نگرانی‌ هایی از افزایش بستری و مرگ‌ومیر با توجه به روند افزایشی ابتلا در كشور رقم خورده است.

وی افزود: هر چند كه به تأكید كارشناسان حوزه واكسن، كم‌كیفیت‌ترین واكسن‌ها هم در كاهش ابتلای شدید و مرگ افراد مؤثر است.

حالا با اعلام كیفیت واكسن‌های تزریق‌شده و از سوی دیگر، جهش‌های بعدی كرونا، سازمان بهداشت جهانی تزریق دوز سوم را توصیه كرده است.

بر اساس اعلام مقامات این سازمان حتی برای واكسن‌های قوی‌تر هم تزریق دوز سوم منجر به افزایش ایمنی می‌شود؛ هر چند كه تزریق دوز سوم برای واكسن‌های فایزر و مدرنا هم از مدت‌ها پیش در برخی كشورها آغاز شده است و تاكید بر تزریق دوز سوم تنها شامل سینوفارم نمی‌شود.

ابوالقاسمی اضافه كرد: تزریق دوز سوم یا بوستر در ایران برای كادر درمان آغاز شده و در برخی استان‌ها هم نیروهای درمان دوز سوم را دریافت كرده‌اند بر همین اساس اعلام شده برای كادر درمانی كه دوز اول و دوم، سینوفارم، بهارات یا بركت دریافت كرده‌اند، دوز سوم را سینوفارم یا پاستوكووك پلاس تزریق می‌شود و برای آنها كه آسترازنكا یا اسپوتنیك‌وی دریافت كرده‌اند، دوز سوم، آسترازنكا یا پاستوكووك‌ پلاس تزریق می‌شود.

این عضو كمیته كرونا اضافه كرد: برخی ویروس ها مثل فلج اطفال، سرخك و ... تقریبا دائمی است اما ویروس آنفولانزا، زونا و ... بستگی به مقاومت بدن دارد اما دائمی نیست.

به‌ گفته او نخستین گروه از كادر درمان بهمن سال گذشته واكسینه شدند و اگر از تاریخ تزریق دوز دوم‌شان در نظر گرفته شود، تاكنون بیش از شش ‌ماه از زمان تزریق‌شان گذشته است بنابراین لازم بود كه دوز سوم تزریق شود.

دكتر ابوالقاسمی عضو كمیته كرونا در پایان تاكید كرد: زدن واكسن حتی در دوز سوم به نشانه آن نیست كه مردم دیگر مبتلا نمی شوند پس رعایت پروتكل ها اول فاصله اجتماعی و دیگر زدن ماسك را در اولویت قرار دهند.

دسترسی سریع
روز از نو