روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

محمدرضا پورابراهیمی: رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد مجلس به دولت برای اختصاص كارت‌ های اعتباری به مردم به جای ارز 4200 تومانی خبر داد

پورابراهیمی گفت: البته اگر دولت بتواند با سیاست‌ های نظارتی قیمت‌ها را پایین بیاورد، ما مانع تخصیص ارز 4200 تومانی نخواهیم شد.

1400/07/26
|
07:32

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی زنده با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از پیشنهاد مجلس به دولت برای اختصاص كارت‌های اعتباری به مردم به جای ارز 4200 تومانی خبر داد و گفت: طرح ارز ترجیحی از سال 97 در مجلس مطرح بوده است و با این كار مابه‌ التفاوت ارز ترجیحی كالاهای اساسی در قالب كارت‌های اعتباری خرید به مردم اختصاص می‌یابد.

او تصریح كرد: از ابتدای تشكیل ساختار ارز ترجیحی برای كالاهای اساسی، معتقد بودیم كه دولت باید از ابتدا تا انتهای چرخه یعنی از ورود كالا تا مصرف خرد را تحت نظارت داشته باشد تا با تخصیص ارز ترجیحی قیمت‌ها با تغییرات نرخ ارز همراه نشوند و اثرات تورمی آن بر جامعه و مردم وارد نشود و قیمت ها براساس همان قیمت قبل از سال 97 به دست مردم و كالاهای اساسی در سبد مردم قرار بگیرد.

پورابراهیمی افزود: نتیجه ارزیابی‌های میدانی ما نشان می‌دهد كه از سال 97 به بعد با تخصیص این ارز به تدریج قیمت كالاهای اساسی از نرخ ارز ترجیحی 4200 تومانی فاصله گرفت و افزایش قیمت‌ها در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم صعودی شده و حتی در اوایل دولت سیزدهم شاهد تورم هستیم.

او همچنین اضافه نمود: قبلا دو روش پیشنهاد شده بود تا بطور مستقیم و یا غیر مستقیم و به سهولت كالاهای اساسی در سفره مردم قرار بگیرد كه در دولت قبل عملیاتی نشد.

وی افزود: تاكید مجلس این است كه باید به جای هدر رفت منابع ارزی 4200 تومانی، تخصیص ارز ترجیحی در كشور !تعیین تكلیف شود، چرا كه تنها بخش جزئی آن به مردم می‌رسد و بخش عمده آن به دلیل عدم نظارت‌ها به فساد و رانت در اقتصاد كشور تبدیل می‌شود، لذا پیشنهاد ما به دولت سیزدهم این است كه به جای حذف ارز 4200 تومانی روش اعمال آن را تغییر دهیم و به جای اختصاص به واردات، به مصرف ارز ترجیحی دهیم.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طبق گزارشات میدانی وضعیت كنونی بازار حكایت از استمرار ناكارآمدی نظارتی دارد كه در طی ماه‌های اخیر نیز شدت گرفته است. ارز تخصیص‌یافته به ورود كالاهای اساسی در شش ماهه اول سال 1400 بیش از 8 میلیارد دلار است و اگر همین مسیر ادامه یابد در شش ماهه دوم نیز همین اتفاقات را در بازار شاهد خواهیم بود، یعنی ما ارقام سنگینی را به عنوان ارز ترجیحی به دولت بدهیم، اما مردم كالای گران بخرند.

او تصریح كرد: پیشنهاد مشخص ما به دولت این است كه این مبلغ به صورت مابه‌ التفاوت و در قالب كارت‌ های اعتباری به خود مردم داده شود تا عدالت در مصرف سرانه در كشور برقرار شود، البته اختصاص ارز ترجیحی به تعدادی از كالاهای اساسی مثل دارو، آرد و گندم به قوت خود باقی خواهد ماند اما مابه‌ التفاوت ارز ترجیحی برخی دیگر از كالاهای اساسی به صورت كارت‌های اعتباری در اختیار مردم قرار می‌گیرد و بستر اجرای این طرح در دولت فراهم است.

پورابراهیمی افزود: این طرح ربطی به بحث كوپن ندارد، بلكه موضوع كارت‌ های اعتباری است كه نمونه آن را در كارت‌ های بنزین داریم و مردم می‌توانند تا 60 لیتر با نرخ ارز ترجیحی بنزین بزنند و اضافه مصرف آن نیز با قیمت آزاد محاسبه می‌شود؛ این روش در خرید های دیگر هم وجود دارد كه مابه التفاوت قیمت روز نسبت به قبل كه تعیین شده از این كارت های اعتباری كه فقط مخصوص خرید است كسر گردد.

حسن این كار به جز عدالت در مصرف كمك به تولید است، چرا كه وضعیت تولید در كالاهای اساسی نشان‌ دهنده كاهش میزان تولید در كشور است و دلیل اصلی آن نرخ ارز 4200 تومانی است.

او خاطرنشان كرد: اختصاص كارت‌های اعتباری پیشنهاد مجلس است، دولت باید بر اساس اختیارات قانونی خود تصمیم بگیرد؛ اگر دولت بتواند با سیاست‌های نظارتی قیمت‌ها را پایین بیاورد، ما مانع از تخصیص ارز 4200 تومانی نخواهیم شد، اما واقعیت میدانی حاكی از عدم نظارت جدی بر بازار است، لذا تصمیم‌گیری جدی در این‌باره الزامی است.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به بازار پنهان گفت: این كارت اعتباری اصلا ربطی به بازار پنهان ندارد و فقط ارز ترجیحی است كه در آینده نزدیك به این موضوع هم رسیدگی خواهد شد.

دسترسی سریع
روز از نو