روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

علی بختیاری: سخنگوی سازمان مدیریت بحران از تلاش های سازمان مدیریت كشور خبر داد

بختیاری گفت: كشور ایران با تغیرات اقلیمی همیشه حادثه خیز بوده است.

1400/07/22
|
19:39

به گزارش رایو اقتصاد؛ بختیاری سخنگوی ستاد مدیریت بحران كشور در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تلاش های سازمان مدیریت كشور خبر داد و گفت: همزمان با روز جهانی كاهش خسارات سوانح؛ از حوادث كشور ایران با تغییرات اقلیمی، خشكسالی، زلزله .آتش سوزی جنگل ها، سیل و ...همیشه حادثه خیز بوده است.

وی افزود: به مناسبت روز جهانی كاهش ریسك سوانح ستاد مدیریت بحران كشور همكاری بین المللی برای كشورهای در حال توسعه با هدف كاهش ریسك و خسارات ناشی از بلایا جزو آن كشورها قرار دارد.

به گفته وی روز جهانی كاهش ریسك سوانح در سال 1989 و پس از فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل به مدت یك روز برای ترویج فرهنگ جهانی آگاهی از ریسك سوانح و كاهش آن آغاز و نامیده شد. این روز بدین‌ منظور گرامی داشته می‌شود كه یادآوری نماید چگونه مردم و جوامع در سراسر جهان به كاهش ریسك و در معرض سوانح بودن می‌پردازند و آگاهی خود را در مورد اهمیت این مسائل افزایش می‌دهند.

سخنگوی مدیریت بحران كشور افزود: همزمان با روز جهانی كاهش خسارات سوانح؛ از حوادث كشور ایران با تغییرات اقلیمی، خشكسالی، زلزله، آتش سوزی جنگل ها، سیل و بسیاری حوادث دیگر همیشه حادثه خیز بوده است.

وی اضافه كرد: در جهان حكمرانی ضعیف، فقر رو به رشد، از دست دادن تنوع زیستی، فروپاشی اكوسیستم‌ها و شهرنشینی سریعِ برنامه‌ ریزی‌ نشده، همگی منجر به افزایش ریسك سوانح شده، «رخداد» سوانح را تشدید می‌كنند و نیاز به كمك‌های بشردوستانه را افزایش می‌دهند.

وی ادامه داد: ایجاد تاب‌ آوری در برابر تغییرات آب‌ و هوایی و كاهش ریسك و خسارات مخاطرات طبیعی برای نجات جان و معیشت، ریشه‌كن كردن فقر و گرسنگی و رسیدن به اهداف توسعه پایدار حیاتی است.

وی تصریح كرد: سیل دو سال از تجربه كافی برای مقابله با چنین سوانح وسیع اقلیمی در سطح بسیار وسیع (25 استان) برخوردار نبودیم؛ در نتیجه حوزه جدیدی از مباحث مدیریت بحران مرتبط با مخاطرات آب‌ و‌ هوایی شناسایی و اجرایی گردید.

بختیاری تاكید كرد: بحران COVID-19 به عنوان یكی از ویرانگرترین و گسترده‌ ترین همه‌گیری‌ها در سال‌های اخیر، اهمیت كاهش ریسك سوانح، از جمله مخاطرات بیولوژیكی مانند همه‌گیری‌ها، را پررنگ نموده است. در این رابطه لزوم گسترش همكاری‌ های بین‌المللی به‌عنوان شتاب‌ دهنده مدیریت مؤثر بحران، كمك شایانی به كاهش خسارات جانی و مالی ناشی از وقوع مخاطرات طبیعی و انسان‌ساخت می‌نماید.

بختیاری سخنگوی سازمان مدیریت بحران كشور در پایان خاطر نشان ساخت: لازم است در دستگاه های عضو ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران های مترقبه و یا پیش بینی نشده را مورد توجه قرار دهند.

دسترسی سریع
روز از نو