روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

ارسلان قاسمی: یك مقام اتاق ایران از تشكل‌ها و اتحادیه‌ها در سیاستگذاری‌ ها و تصمیم‌گیری‌ های اقتصادی خبر داد

ارسلان قاسمی گفت: با وجود بیش از 25000 تعاونی فعال در كشور آرامش و ساماندهی بازار به‌ویژه در كالاهای اساسی با مشاركت تشكل‌های بخش كشاورزی دست یافتنی است.

1400/07/22
|
19:06

به گزارش رادیو اقتصاد؛ ارسلان قاسمی رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از وجود تشكل‌ها و اتحادیه‌ها در سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ های اقتصادی كشور خبر داد و گفت: با وجود بیش از 25000 تعاونی فعال در كشور انتظار است تا آرامش و ساماندهی بازار به‌ویژه در كالاهای اساسی با مشاركت تشكل‌ های بخش كشاورزی صورت بگیرد و بخشی از كالاهایی كه از سبد خانواده های كم درآمد خارج شده مجدد برگردد.

وی در ادامه افزود: با تمام مشكلات تحریم ها و كرونا تعاونی ها و تشكل ها در بخش تولید كار خود را در این سالها انجام داده است و طی سالهای گذشته حضور تشكل ها در واردات و توزیع گوشت با ارز 4200 و همكاری امور دام و پشتیبانی تعادل برقرار شد كه متاسفانه تعدادی با رانت نسبت به واردات اقدام كردند در حالی كه هدف حاكمیت در ارز 4200 بر این بود تا به نفع مصرف كننده باشد كه این اتفاق نیفتاد مشكل دیگر وجود دلالان و در سیستم سنتی در توزیع وجود رانت را شاهد بودیم دیگر مشكلات در اختصاص ارز نیمایی كه هیچ كدام به نفع مصرف كننده تبدیل نشد.

به گفته وی باید امور به اتحادیه‌ ها واگذار شود، زیرا زندگی و ماندگاری اتحادیه‌ها وابسته به مردم است و دولت به عنوان ناظر بر تولید و مصرف نظارت كند.

قاسمی اظهار كرد: دو مقوله داریم كه برخی كالا ها از سبد خانوارها جدا شده یكی موضوع گرانفروشی و كم فروشی و دیگر بالا رفتن هزینه های جانبی تولید و دستمزدها و قیمت گذاری بصورت دستوری است كه باید دولتمردان آن را حل كنند.

ارسلان قاسمی رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران در پایان گفت: در نشست مشترك موضوع زرشك كه تولید كشور است مطرح شد. این محصول را دلالان و واسطه ها از كشاورز 10 هزار خریداری می كنند و در بازار 70 هزار تومان به دست مصرف كننده می رسانند.

دسترسی سریع
روز از نو