روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

محمود محمودزاده: معاون وزیر راه و شهرسازی از فعالیت مجدد سامانه املاك و اسكان خبر داد

محمود زاده گفت: سامانه ملی املاك و اسكان كشور به نشانی amlak.mrud.ir با ویژگی‌ها و امكانات جدید از روز گذشته آماده ثبت اطلاعات ملكی و سكونتی مالكان و مستاجران شده است.

1400/06/29
|
12:16

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهر سازی در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از فعالیت مجدد سامانه املاك و اسكان خبر داد و گفت: این سامانه كه به منظور جمع‌آوری اطلاعات مربوط به بخش مسكن راه‌اندازی شده بود در یك دوره ای با مشكلات فنی و در سال جاری طی چند مرحله با اختلالاتی مواجه شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: قرار است در نسخه جدید آیتم هایی اضافه شود و ثبت نام راحت‌تر خواهد شد و برابر قانون 54 مالیاتی كه پیش تر اعلام شده بود هموطنان تا آخر مهر ماه فرصت خواهند داشت تا ثبت نام انجام دهند.

محمود محمودزاده توضیح داد: از تغییرات جدید حذف ایكون های اضافه بود تا ورود اطلاعات سهل تر باشد و گزینه‌هایی را ایجاد كرده‌ایم كه خانوارها می‌توانند موارد را تایید یا اصلاح كنند و زمان كمتری صرف خواهند كرد.

وی افزود: از هم وطنان چه شهری و یا روستایی درخواست می شود زودتر به سامانه املاك و اسكان كشور به نشانی amlak.mrud.ir مراجعه و ثبت نام كنند تا مشمول بر مالیات بر خانه های خالی نشوند و دولت تلاش می‌كند خانوارها را مجاب به درج اطلاعات سكونتی كند. از سوی دیگر قانون‌گذار تنبیهاتی مثل قطع شدن یارانه. صدور دسته چك، تعویض نكردن پلاك خودرو و عدم ارایه انشعابات خانگی برای كسانی كه ثبت نام نكنند در نظر گرفته است.

به گفته وی وزارت راه و شهرسازی از طریق تقاطع اطلاعاتی در سامانه املاك و اسكان بنا داشت واحدهای خالی از سكنه را شناسایی كند كه ظاهرا به طور تمام و كمال به هدف خود نرسید. نهایتا از 19 فروردین ماه 1400 به خانوارها اعم از مالك و مستاجر دو ماه مهلت داده شد تا نسبت به ثبت اطلاعات سكونتی خود اقدام كنند. اما بسیاری افراد برای ثبت نام می‌بایست به كافی‌نت مراجعه می‌كردند كه با توجه به محدودیتهای كرونا بخش قابل توجهی از جامعه اقدامی در این خصوص انجام ندادند. نهایتا وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفت ثبت نام را تا پایان مهرماه 1400 تمدید كند كه پس از آن سامانه در مقاطعی دچار اختلال شد.

محمود زاده افزود : با اینكه وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته یك میلیون و 300 هزار خانه خالی از سكنه را از طریق سامانه املاك و اسكان شناسایی كرده، ظاهرا در حال حاضر خبری از مالیات واحدهای خالی از سكنه نیست؛ زیرا سازمان امور مالیاتی اعلام كرده اطلاعاتی كه از طریق كارتابل سامانه املاك و اسكان ارسال شده یك بار هم از طریق سامانه‌ای كه وزارت اطلاعات بین دستگاه ها به صورت رسمی برقرار می‌كند ارسال شود.

وی گفت: درخصوص آخرین مهلت ثبت نام كه تا پایان مهرماه اعلام شده، طبق آخرین اظهارنظری كه معاون وزیر راه و شهرسازی داشته فعلا نیازی به تمدید این زمان احساس نمی‌شود اما اگر این نیاز را ببینند ممكن است زمان را تمدید كنند.

به گفته محمودزاده، ظرف چند روز آینده پیامك‌هایی برای خانوارها ارسال و از آنها دعوت می‌شود با مراجعه به سایت، اطلاعات موجود كه از تضارب اطلاعات در سامانه‌های مختلف جمع‌بندی كرده‌ایم را ببینند. اگر نیاز به ویرایش دارد ویراش می‌كنند و اگر درست بود تایید خواهند كرد.

محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهر سازی در پایان خاطر نشان كرد :سامانه به گونه ای طراحی شده كه هموطنان با ثبت كد ملی و كد پستی منتصل خواهند شد به ثبت اسناد و ثبت احوال و در این میان مالك و مستاجر به صورت جدا ثبت خواهد شد و اگر مستاجر كد رهگیری نداشته باشد از طریق مالك متصل و شناسایی خواهد شد.

دسترسی سریع
روز از نو