روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

علی فیروزی: رئیس مركز پژوهش های كسب و كار وزارت اقتصاد از كاهش فساد و حذف امضاهای طلایی خبر داد

فیروزی گفت: كلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای كسب‌ و كار در جلسه علنی مجلس به تصویب رسید.

1400/06/29
|
13:25

به گزارش رادیو اقتصاد؛ علی فیروزی رئیس مركز پژوهشهای كسب و كار وزارت اقتصاد و دارایی در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از كاهش فساد و حذف امضاهای طلایی خبر داد و گفت:
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در جلسات بعدی می‌باید وارد بررسی مواد و جزئیات طرح شوند تا سرنوشت یكی از مهم‌ترین طرح‌هایی كه در دوره یازدهم در دستور كار قرارگرفته مشخص شود.

وی افزود: این طرح در شفاف سازی قرارد داد های مهم و از چهار بخش تشكیل می شود كه با اكثریت ارای طرح تسهیل صدور مجوزهای كسب‌وكار به تصویب رسید.

وی افزود: رأی بسیار بالای نمایندگان نویددهنده آن است كه مجلس به‌طورجدی پیگیر تحقق‌بخشی به شعار سال 1400 یعنی «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» در حوزه كسب‌ و كار است كه رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی ابتدایی سال بر تأكید داشته‌اند.

به گفته وی انتظار می‌رود طرح تسهیل صدور مجوزهای كسب‌وكار به شفاف كردن شرایط و فرایند صدور مجوزها شامل مدارك و ضوابط لازم، زمان و هزینه‌های صدور مجوزهای كسب‌ و كار و تسهیل شرایط منجر شود.

فیروزی اظهار داشت: مطابق اظهارنظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حذف امضای طلایی در دو بخش ثبت و تایید بر اساس مقررات زدایی .همچنین حذف مسیر دیوان‌سالاری و بروكراسی، جلوگیری از خریدوفروش مجوز، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ثبت قراردادهای تسهیلات بانكی به‌صورت الكترونیكی و رفع تعارض منافع برخی فعالیت‌های مرتبط با صدور خدمات قضایی از اهداف اصلی طرح تسهیل صدور مجوزهای كسب‌ و كار است.

وی گفت: در روند ثبت متقاضی باید واقعیت ها را بیان كند و تعهد می دهد كه شرایط را داشته باشد و اگر خلاف آن ثابت شود تا 2 سال محروم خواهد شد.

فیروزی همچنین افزود: در حال حاضر روند فعلی صدور مجوزها دارای ایراداتی ازجمله افزایش هزینه خرید خدمت، ایجاد بازار سیاه خریدوفروش مجوزها، انحصار برخی مشاغل، فساد و سوءاستفاده برخی افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی برای صدور مجوز، نظارت پیشینی به‌جای نظارت پسینی، بوروكراسی‌های اداری طولانی و عدم بررسی و اظهارنظر مراجع صدور مجوز در سقف زمانی تعیین‌شده است.

رئیس مركز پژوهش ها اضافه كرد با ایجاد درگاه ثبت دیگر نیازی به مراجعه به وزارتخانه ها برای گرفتن مجوز نیست و از یك كانال امكان پذیر خواهد شد.

وی در خصوص پنجره واحد ها گفت: همانطور كه اشاره كردم از اسفند سال گذشته تا پایان سال بصورت متمركز و از یك درگاه كه به ان درگاه ملی می گویند امكان پذیر خواهد بود.

این مقام مسول افزود: برخلاف فضاسازی‌های هفته‌های اخیر انتظار می‌رود طرح جدید مجلس به كاهش بیكاری و افزایش اشتغال منجر شود و موجب تسریع در شروع یك فعالیت اقتصادی، رقابت در ایجاد كسب‌وكارهای جدید و ارتقای كیفیت ارائه خدمات به مردم هم‌زمان با كاهش تعرفه خدمات شود.

وی همچنین گفت: در هفته‌های اخیر مقاومت بسیار شدیدی توسط برخی اقشار در برابر شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزها صورت گرفت؛ چراكه این قبیل مراجع صدور مجوز طرفدار و از حامیان جدی كاركرد امضای طلایی می‌باشند، درجهت منافع انحصارگران تلاش می‌كنند و مانع ورود رقبای جدید به بازار می‌شوند.

به همین دلیل بود كه مجلس یازدهم و دولت سیزدهم با تسهیل صدور مجوزهای كسب‌وكار به حذف رانت و امضای طلایی و مقابله با فساد اداری رأی دادند. هماهنگی مجلس و دولت علی‌الخصوص وزارت اقتصاد بیانگر آن است كه اگر طرح تسهیل صدور مجوزهای كسب‌وكار به تائید برسد و به قانون تبدیل شود حتماً اجرایی خواهد شد و كارشكنی برخی از گروه‌های صنفی در انجام آن تأثیری نخواهد داشت.

فیروزی در پایان با تاكید بر پایه طرح تسهیل صدور مجوزهای كسب‌ و كار، گفت: صدور مجوزهای كسب‌وكار به دو بخش تائید محور و ثبت محور تقسیم‌شده است.

مجوزهای تائید محور مرتبط با كسب‌وكارهایی است كه برای صدور مجوز نیازمند بررسی و تأیید مراجع صدور مجوز می‌باشند. ازجمله این موارد می‌توان به مشاغل مرتبط با سلامت، محیط‌ زیست، بهداشت، امنیت ملی و ... اشاره كرد كه ضرورت ثبت‌نام در سامانه ملی مجوزها و الزام دولت به بررسی درخواست ثبت‌شده حداكثر تا سه ماه دارد. اگر مراجع صدور مجوز در مدت‌زمان مشخص مجوز كسب‌وكار را صادر نكنند مجوز صادرشده قلمداد می‌شود.

دسترسی سریع
روز از نو