روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

هادی خانی: معاون فناوری سازمان مالیاتی كشور از امكان مدیریت كشور با ظرفیت‌های بالقوه مالیاتی خبر داد.

هادی خانی گفت: كم حاشیه ترین و موثرترین درآمد دولت و مبارزه با مفاسد اقتصادی استفاده از ابزار های مالیاتی است.

1400/06/28
|
12:51

به گزارش رادیو اقتصاد؛ هادی خانی معاون فنی و درآمدی سازمان مالیاتی وكشور در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: با توجه به وضعیت كسری بودجه در سال جاری كه مورد بررسی قرار دارد و سپس راهكارهای كوتاه مدت و بلند مدت مورد توجه قرار گرفته است . یكی از این ابزار ها امكان مدیریت كشور با ظرفیت‌های بالقوه مالیاتی است.

وی افزود: با ایجاد سیستم محوری و خروج از فرد محوری اگر بخواهیم با تمكین مالی و اغنای فعالان اقتصادی انها با میل نسبت به پرداخت مالیات خودشان اقدام كنند و با توجه به اینكه سالهای متمادی است كسری بودجه از جمله مشكلات هر ساله دولت هاست و دولت به دنبال اقداماتی كه برای جبران این كسری انجام می دهد بخش بزرگی از این كسری را ظرفیت های مالیاتی می تواند جبران كند.

خانی گفت: بطور ساده فعالان اقتصادی و مردم باید به مالیات به عنوان یك طرح ملی نگاه كنند و در این الگوریتم به حسابرسی دارایی های خود خواهند رسید و هم در جریان مالیات هایی كه باید پرداخت كنند قرار خواهند گرفت.

خیلی از افراد فعال اقتصادی محسوب نمی شوند مثل كارمندان كه آنها هم با مراجعه به سایت از پرداخت مالیات هایی كه تا كنون انجام داده اند مطلع شوند و این یك شفاف سازی در پرداخت مالیات است.

وی در خصوص درآمد‌های مالیاتی گفت: نمی‌توان به سرعت درآمدهای مالیاتی را افزایش داد شاهد هستیم كه تاكید وزیر اقتصاد در دولت سیزدهم نیز در رشد درآمدهای مالیاتی است اما این موضوع نیاز به طی روند مشخص دارد. مدل‌های طولانی است كه ما به دنبال تصویب مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر ثروت هستیم و مالیات بر عایدی سرمایه ای همچنان در كمیسیون اقتصادی قرار دارد.

وی افزود: تا زمانی كه این مالیات به تصویب مجلس برسد و سپس زمینه اجرای آن فراهم شود ممكن است نیاز به زمان دارد.

وی با اشاره به سهم 80 درصدی هزینه های جاری از كل هزینه های دولت گفت: در حال حاضر نسبت بدهی به GDP ما بین 40 تا 45 درصد است در حالی كه نرخ میانگین جهانی بین 70 تا 75 درصد قرار دارد بنابراین ما می توانیم اوراق منتشر كنیم اما اینكه ما برای هزینه های جاری اوراق بفروشیم یك خطای راهبردی است.

وی افزود : پنجره خدمات در سال گذشته افتتاح شد و در سال جاری حدودا 70 سرویس دادیم تا مردم مراجعه كنند و 35 سرویس بالاترین مراجعات مردمی شامل نقل و انتقالات املاك و بحث های مالیاتی بوده است كه هر ایرانی می تواند به سایت اموز مالیاتی مراجعه و از اتفاقات و گردش مالی و پراختی های مالیاتی خود مطلع شود.

هادی خانی معاون امور فنی سازمان مالیاتس كشور در پایان گفت: تحقق نظام مالیاتی هوشمند سازی با نگاه ملی نیاز به بررسی دقیق تری دارد كه در سال های گذشته با انحراف در كشور مواجه بودیم و امیدواریم در دولت جدید هوشمند سازی نظام مالیاتی با كمترین هزینه به اولویت های ی كه دولت نیازدارد برسد.

دسترسی سریع
روز از نو