روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

میرهادی رهگشای: كارشناس بین الملل از عضویت ایران در شانگهای در توسعه همكاری‌های سیاسی - اقتصادی منطقه خبر داد

رهگشای گفت: در میان سازمان های منطقه ای، سازمان شانگهای از همان ابتدای تاسیس با محوریت دو قدرت بزرگ جهانی یعنی چین و روسیه، توجه ایران را به خود جلب كرده بود.

1400/06/27
|
14:21

به گزارش رادیو اقتصاد؛ سید هادی ره گشای كارشناس بین الملل در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از عضویت ایران در شانگهای در توسعه همكاری‌های سیاسی - اقتصادی منطقه خبر داد و گفت: عضویت ایران و حضورش در سازمان شانگهای با وجود دو كشور روسیه و چین دو فاكتور سیاسی و اقتصادی دخیل است.

تنش و تداوم نظام تحریمی آمریكا همواره به مثابه عامل بازدارنده در توسعه تجارت خارجی ایران عمل كرده و ایران را از مواهب بازارهای بین المللی و جذب سرمایه گذاری های خارجی در بخش های زیرساختی اعم از حمل و نقل، ارتباطی و به خصوص در دو بخش توریسم و صنعت نفت و گاز محروم ساخته است.

وی افزود: در این گروه علاوه بر عضویت ایران و موقعیت برای تولید كنندگان باید بهترین استفاده و تبادل تجاری را تولید كنندگان انجام دهند و كیفیت كالا را بالا ببرند و از دولت هم می خواهیم تا موانع را از سر راه بردارد.

این كارشناس بین الملل اضافه كرد: حضور در نمایشگاه ها و برگزاری آن و همكاری سفارتخانه ها و نیاز های كشور هدف را باید در اولویت قرار داد و بتوانیم گام های بعدی را در رشد و توسعه برداریم.

وی افزود: امروز حجم اقتصاد و تجارت با كشور های روسیه و چین و مهم تر از همه دانش فنی و تكنولوژیك چین در سطح جهانی نه تنها ایران بلكه خیل عظیمی از كشورها را به سمت برقراری مناسبات نزدیك تجاری و اقتصادی با این كشور مجاب ساخته است.

در این بستر علاقه مندی خود چینی ها به حضور در بازار 80 میلیون نفری ایران و سرمایه گذاری در صنایع مختلف ایران باعث شده كه یك منافع و زمینه مشترك استراتژیك همكاری میان دو كشور شكل گیرد.

وی ادامه داد: امروز دو عضو از 9 عضو اصلی این سازمان حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل دارند. البته حضور هند به عنوان قدرت بزرگ و نوظهور اقتصادی كه معمولا از گزینه های عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل و از قدرت های مطرح منطقه ای و جهانی است نیز بسیار حائز اهمیت است.

سید هادی رهگشای كارشنا بین الملل در پایان خاطر نشان ساخت: برای سازمان شانگهای هم اهمیت دارد كه با قدرتی مثل ایران كه دارای منابع بسیار غنی برای همكاری اقتصادی است و پل ارتباطی شرق با غرب آسیا و همچنین شمال به جنوب تلقی می‌شود، ارتباطی نزدیك داشته باشد؛ به خصوص اینكه ایران به دلیل داشتن منابع غنی انرژی و نفت و گاز طبیعتا یك مهره و وزنه مهم در سازمان همكاری شانگهای خواهد بود و همكاری بیشتر تهران با سازمان همكاری شانگهای و تقویت نقش ایران در راه ابریشم برای همه طرف ها سودمند خواهد بود.

دسترسی سریع
روز از نو