روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

پور ابراهیمی: رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس از تشكیل كارگروه مشترك مجلس و قوه قضائیه برای آسیب شناسی قوانین اقتصادی خبر داد

پور ابراهیمی گفت: كارگروه مشترك برای هدفگذاری جهت آسیب شناسی قوانین اقتصادی از منظر حقوقی و قضایی شكل گرفته تا بتواند آنچه به عنوان نیازهای فعلی در حوزه اقتصادی وجود دارد، ورود كند.

1400/06/24
|
12:31

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تشكیل كارگروه مشترك مجلس و قوه قضائیه برای آسیب شناسی قوانین اقتصادی خبر داد و گفت: در زمان مسئولیت حجت الاسلام رئیسی بر دستگاه قضا، پیشنهادی مبنی بر تشكیل كارگروه مشتركی میان كمیسیون اقتصادی و قوه قضائیه در دستور كار قرار گرفت و این در حالی است كه ایشان قبلا رئیس قوه قضائیه بودند و قبلا این كار گروه تشكیل شد كه جلوگیری از تخلفات، فساد اداری، حل مشكلات اقتصادی و پیشرفت كشور از دغدغه های رهبری هم بوده است.

وی ادامه داد: این كارگروه مشترك برای هدفگذاری جهت آسیب شناسی قوانین اقتصادی از منظر حقوقی و قضایی شكل گرفت تا بتواند آنچه به عنوان نیازهای فعلی در حوزه اقتصادی وجود دارد، ورود كند.

نماینده مجلس با اشاره به اینكه یكی از محورهای مهم تشكیل این كارگروه مشترك ایجاد تشكیلات تخصصی برای آموزش و تربیت قضات اقتصادی در كشور است، اظهار كرد: براساس این كارگروه می توان برای رسیدگی به پرونده های حوزه مفاسد اقتصادی در صورت لزوم تصمیمات درستی اتخاذ كرد و همچنین ایجاد شعب تخصصی برای رسیدگی به موضوعات اقتصادی در دعاوی حقوقی از دیگر محورهای این كارگروه است.

وی افزود :یكی از موارد اصلاح و باز نگری قوانین است و هماهنگی در اجرای قوانین مثلا در معرفی ضامن برای وام گیرنده در بانك ها و موسسه ات است كه هر بانكی قانون خودش را اجرا می كند درصورتیكه بانك مركزی بخشنانه ای را صادر كند كه همه بانك ها بك شكل عمل كنند.

پورابراهیمی ادامه داد: در كنار این مسائل، تعیین تكلیف وضعیت كارشناسان در پرونده های حوزه مسائل اقتصادی و اصلاح قانون و مقررات مربوطه از دیگر اهداف ما در كارگروه مشترك مجلس و قوه قضائیه برای آسیب شنایی قضایی قوانین اقتصادی كشور است.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: این آسیب شناسی قطعاً به بهبود تدوین و اصلاح قوانین و بازخورد نتایج پرونده های قضایی كه طی سال های گذشته شكل گرفته است، می تواند نقش اساسی ایفا كند. استمرار نشست های این كارگروه مشترك می تواند مسیر حركت تدوین قوانین در بحث مفاسد و جرایم اقتصادی را به شكلی مدیریت كند كه شاهد عملكرد بهتر در قوای مقننه و قضائیه باشیم.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح كرد: براساس تاكیدات مقام معظم رهبری، از ظرفیت تعامل و همكاری میان سه قوه باید در جهت خدمت به مردم و پاسخگویی دستگاه های اجرایی بهره برد.

این نشست با حضور رئیس مجلس، وزیر دادگستری و مسئولان قوه قضائیه،مسلماً به بهبود و تنظیم قوانین و اصلاحات ساختاری مربوط به تشكیل شعب تربیت قضات در كشور كمك می كند.

دسترسی سریع
روز از نو