روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

حبیب اسدالله نژاد: نایب رییس كانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از احتمال كاهش تا 35 درصدی قیمت جوجه یكروزه در آینده نزدیك خبر داد

اسدالله نژادگفت: برابراعلام وزارت جهادكشاورزی با بیان اینكه بسیاری از درخواست های جوجه ریزی منتفی شده است و با این تصمیمات از التهاب بازار جوجه یكروزه كاسته شده است پیش بینی میكنیم قیمت جوجه یكروزه تا پایان این هفته تا 35 درصد كاهش پیدا كند

1400/06/23
|
10:51

به گزارش رادیو اقتصاد؛ حبیب اسدالله نژاد نایب رییس كانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از احتمال كاهش 35 درصدی قیمت جوجه یكروزه در آینده نزدیك خبر داد و گفت: بسیاری از تولیدكنندگان براساس برنامه ریزی هایی كه كرده بودند كمتر از 90 روز فاصله جوجه ریزی داشتند اما وزارت جهاد دستورالعملی صادر كرده است كه فاصله جوجه ریزی باید دقیقا 90 روز باشد. از آن طرف هم واحدهایی كه جوجه ریزی میكنند باید 20 درصد كمتر از پروانه فعالیت خود جوجه ریزی انجام دهند. همچنین برای زنجیره ها نیز 30 درصد مازاد جوجه ریزی ممنوع شد.

وی افزود: با اعلام 90 روز باز مشكلاتی برای مرغداران وجود دارد چرا كه برای 75 روز پیش بینی می كنند به خاطر كاهش هزینه ها و 15 روز مابقی هزینه های ثابت خودش را دارد مانند مكان، آب، برق، سوخت،كارگر و ... كه این باز اشكال كاربرای تولید محسوب می شود ضمنا جوجه باید به قیمت مشخص و از مبادی كنترل شده مثلا حواله از سوی وزارت جهاد كشاورزی به دست مرغداران برسد كه در سامانه بازار كار هم مانند سویا در چرخه بازار وار عرضه شود.

نایب رییس كانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اضافه كرد: البته این اقدامات تبعات منفی نیز در پی دارد. ما نیز نقد كارشناسی به این تصمیمات داریم و معتقدیم راه كنترل قیمت جوجه یكروز راه دیگری است ولی این تصمیمات هم میتواند تا حدودی منجر به كاهش قیمتها شود.

وی گفت: باید جوجه به اندازه كافی تامین و فرآیندی تعیین شود كه تولیدكننده، جوجه یكروزه را با قیمت مصوب تهیه كند.

حبیب اسدالله نژاد نایب رییس كانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان گفت: دولت با دستورالعمل كردن و دستوری قیمت گذاری كردن فقط فشار را بر تولیدكننده و مرغداران وارد می كند باید این مسیر را عوض كنند و از بستر بازارگاه كه كنترل در مسیر جوجه و نهاده ها به مرغدران راطی می كند و واحد های مرغ گوشتی مكلف باشند تا جوجه یك روزه بصورت حواله ای از وزارت جهاد كشاورزی صادر و همكاری كنند تا بازار به تعادل برسد.

دسترسی سریع
روز از نو