روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

دكتر پیمان حدادی: كارشناس بازار سرمایه و بورس از نامه فعالان بازار سرمایه به رئیس‌جمهور خبر داد

گروهی از فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار حذف قیمت‌گذاری دستوری شدند.

1400/06/21
|
13:11

به گزارش رادید اقتصاد؛ دكتر حدادی كارشناس بازار سرمایه و بورس در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از نامه تعداد زیادی فعالان بازار سرمایه به رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: یكی از مولفه های اصلی اقتصاد كلان در رشد اقتصاد كشور حمایت از تولید است كه در این زمینه قیمت دستوری جایی ندارد و فعالان بازار سرمایه با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با بیان اینكه ناكارآمدی صنعت و بازار، تحت‌تأثیر قیمت‌گذاری دستوری، به حدی است كه آثار ناشی از حذف قیمت‌گذاری دستوری، بیش از رفع تحریم‌های ظالمانه است، خواستار حذف قیمت‌گذاری دستوری در اقتصاد ایران شدند و اعلام كردند: قیمت‌گذاری دستوری در حوزه‌های مختلف اقتصادی ضربات سنگینی به نظام تولید وارد كرده و منافع مصرف‌كننده‌ها را به خطر انداخته است.

وی با اشاره به بند هایی از این نامه افزود: فعالان در نامه خود به رئیس‌جمهور، نگاشتند . با توجه به تجربه شكست‌خورده دولت دوازدهم، با بیان اینكه رانت‌خواران در تلاشند تا كوشش‌ها و برنامه‌های دولت جدید را هم به‌بهانه حمایت از مردم ضعیف به سمت ابزار‌های شكست‌خورده‌ای نظیر قیمت‌گذاری دستوری هدایت كنند، تأكید كردند: قیمت‌گذاری دستوری رانت زیادی را نصیب واسطه‌ها و سفته‌بازان كرده است.

حدادی گفت: كارشناسان مخالف كاهش قیمت نیستند اما در بازار عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می كند وقتی دستوری باشد و مشكلات جانبی تامین برق كارخانجات. مواد اولیه برای یك تولید معتدل را دولت تامین نكند چطور انتظار دارد با قیمت دستوری بازار را به تعادل برساند.

حدادی ادامه داد: چرا قیمت خودرو درب كارخانه با بازار آزاد تفاوت دارد.

آثار مخرب و قیمت‌گذاری دستوری در صنعت برق به كاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در ایجاد نیروگاه‌های جدید و توسعه نیروگاه‌های قبلی منجر شده و كار به جایی رسیده است كه شاهد قطعی مكرر برق هستیم و برای سرپوش‌گذاشتن به این نقیصه و جلوگیری از نارضایتی مردم، گزینه قطع برق تولیدكننده‌های سیمان، خودروسازی و فولاد مورد توجه قرار گرفته، اما باید توجه كرد كه مشكل اصلی همه این صنایع، ازجمله سیمان و فولاد، قیمت‌گذاری دستوری است.

دكتر حدادی كارشناس بازار سرمایه و بورس در پایان خاطر نشان ساخت: یكی ازنهاد های نظارتی بورس كالا است كه هم خریدار مشخص است و هم خریدار و هم سلامت كالا و قیمت آن شفاف خواهد بود و همچنین آمار معاملات مشخص كننده قیمت واقعی ان كالا خواهد شد.

دسترسی سریع
روز از نو