روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

جلال الدین محمد شكریه: نائب رئیس اول اتاق اصناف ایران از امادگی اصناف برای اجرایی شدن ساخت یك میلیون مسكن خبر داد

محمد شكریه در خصوص طرح ساخت یك میلیون واحد مسكونی در سال كه از سوی رئیس جمهوری پیش‌بینی شده، گفت: صنوف زیادی در بخش ساختمان هستند كه می‌توانند در اجرای این طرح به دولت كمك كرده و اجرای آن را ممكن سازند.

1400/06/17
|
12:01

به گزارش رادیو اقتصاد؛ جلال‌الدین محمد شكریه نائب رئیس اول اتاق اصناف ایران در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: با بودن بیش از 3 میلیون صنف در كشور كه بیشتر آن در بخش ساختمان خواهد بود در طرح ساخت یك میلیون واحد مسكونی در سال كه از سوی رئیس جمهوری پیش‌بینی شده صنوف زیادی هستند كه می‌توانند در اجرای این طرح به دولت كمك كرده و اجرای آن را ممكن سازند.

وی افزود: اصناف نقش بی بدیلی در ساخت و كمك به دولت را خواهد داشت و دولت می‌خواهد كار بزرگی در نظام اقتصادی كشور انجام دهد.

دولت بهتر است فراخوانی به اصناف دهند تا آن دسته از واحدهای صنفی تولیدی، توزیعی و خدمات فنی كه مایلند در اجرای این طرح حضور فعال داشته باشند، ثبت نام كرده و ظرفیت‌های خود را معرفی كنند.

وی خاطرنشان كرد:در این طرح صنوف را به سه بخش تولیدی، توزیعی و خدمات فنی تقسیم كرد كه برای ساخت این تعداد مسكن به كالاها و مصالح زیادی نیاز است و همانطور كه گفته شد برخی از اصناف می‌توانند با تولید، توزیع و خدمات فنی این ملزومات را فراهم كنند.

نائب رئیس اول اتاق اصناف ایران گفت: طبیعی است كه دولت باید اعتبارسنجی كرده و از ظرفیت صنوف استفاده كند اما شرط استقبال اصناف از این طرح پایبندی دولت به قراردادهای مالی خود با اصناف است.

شكریه در ادامه تصریح كرد: سامانه از نیمه اردیبهشت سال 96 تصویب شد كه شركت ها می توانند ثبت نام كنند و این یك پروژه بزرگی است و با چهار سال آزمون و خطا تجربیاتی را كسب كرده ایم همچنین روش‌هایی برای استفاده از ظرفیت صنوف در اجرای این مانند استفاده از شركت‌های متمركز یا شركت های تخصصی می‌توان پیشنهاد داد.

وی افزود: یكی از پیشنهادها می‌تواند این باشد كه واحدهای صنفی ثبت نام شده در قالب یك شركت متمركز خدمات خود را به دولت ارائه دهند در این روش، دولت می‌تواند ساخت هر بلوك را به یك شركت واگذار كند تا سرعت اجرا بالا برود در مرحله‌های بعد هم می‌تواند آن‌ها را ارزیابی كند.

نائب رئیس اول اتاق اصناف ایران ادامه داد: پیشنهاد دیگر این است كه شركت‌های تخصصی ایجاد شوند و هر صنف تفكیك شده، مجموعه‌ای تشكیل داده و در ادامه كار را بین خودشان تقسیم كنند.

شكریه ادامه داد: بسیاری از واحد های تولیدی و فنی در ركود بودند كه اگر این طرح اجرایی شود صنوف مرتبط می توانند تا مصالح را با نازلترین قیمت در اختیار پیمانكاران قرار خواهند داد و این می تواند به صورت شركت های تعاونی متمركز یا غیر متمركز و جامع باشد و سازمان های مثل سازمان تعزیرات حضور پر رنگی در بازرسی ها داشته باشند و این استعداد در این بخش ها وجود دارد به شرط انكه دولت به تعهداتش عمل كند

جلال الدین محمد شكریه نائب رئیس اول اتاق اصناف ایران در پایان تاكید كرد: با بررسی بیشتر می‌توان پیشنهادات دیگری هم به دولت ارائه كرد اما آنچه مسلم است این است كه، با تسهیل ساخت و ساز و با استفاده از ظرفیت اصناف و پرهیز از تجربیات ناموفق گذشته می‌توان این مهم را با ضریب مطمئن‌تری پیش برد.

دسترسی سریع
روز از نو