روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

محمدعلی امامی: رییس گروه خدمات بازرگانی از افزایش 20 درصدی تولید لاستیك ناوگان سنگین خبر داد

امامی گفت: تایر كالایی استراتژیك برای كشور است و در سه ماه ابتدای امسال 15 میلیون یورو ارز برای واردات لاستیك سنگین تامین شده است.

1400/05/04
|
07:49

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمدعلی امامی رییس گروه خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: تایر كالایی استراتژیك برای كشور است و در سه ماه ابتدای امسال 15 میلیون یورو ارز برای واردات لاستیك سنگین تامین شده است و بر اساس مصوبه هیئت وزیران و نیز تبصره 4 ماده18 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، رصد كالاهای حساس و ضروری الزامی است و توزیع این كالاها باید بر اساس ضوابط صورت گیرد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزود: از سال 99 هر چند با سختی هایی مواجه بودیم اما تولید داخل را به سمت و سوی تولید داخل هدایت كردیم و سعی كردیم تا نیاز لاستیك خودرو را به تولید داخل اختصاص دهیم.

وی افزود: اكثر فروشندگان اصرار دارند كه تمامی كالاها به صورت سیستمی و شفاف به فروش برسد و همین امر نشان از موفقیت این طرح دارد در طرح توزیع سیستمی تایر، كالا از تولید تا توزیع مورد رصد قرار می‌گیرد و این شفافیت می‌تواند دلالی را كاهش دهد؛ البته ممكن است، برخی به دلیل از دست دادن مشتری از این طرح ناراضی باشند، اما در حال حاضر این مشكل هم برطرف شده است.

امامی اضافه كرد: در تولید داخل دو بخش لاستیك های باربری و دیگر رادیال است و در بخش باربری خود كفا هستیم اما در بخش رادیال حدودا 80 درصد نیاز به واردات داریم.

امامی همچنین گفت: رصد اطلاعات سامانه اعم از عمده‌ فروشی و خرده فروشی حاكی از آن است كه تایر با سرعت بالایی در شبكه عرضه می‌شود و این سامانه كارایی لازم را داشته است.

وی با بیان اینكه قیمت‌گذاری تایر در مقطعی به درخواست فروشندگان و توسط خودشان صورت می‌گرفت، افزود: در این زمان قیمت افزایش پیدا كرد و بازار نیز واكنش منفی نشان داد؛ در حال حاضر فروشندگان با ارائه اسناد خرید به سازمان حمایت، محدوده قیمت‌گذاری خود را می‌دانند، اما مكلفند كه قیمت فروش خود را در سامانه 124 اعلام كنند.

ایشان در مورد مشكلات به وجود آمده در تایر اندازه 24-12 گفت: به دلیل دپوی صورت گرفته در این سایز، قرار شد تا این تایر در سامانه كالا نیز به فروش برسد.

امامی با بیان این كه طرح توزیع سیستمی تایر موجب معرفی خرده‌فروشان به مشتریان شده است، گفت: در حال حاضر یك شبكه توزیع مكانیزه برای تولیدكننده و عمده‌فروش ایجاد شده است كه می‌تواند منجر به افزایش كارایی، بهبود عملكرد و كاهش قیمت در بازار تایر شود. در واقع با این اقدام مساحت عرضه محدود و زمان و عمق عرضه افزایش پیدا كرده است.

وی با اشاره به اهمیت بازار تایر برای كشور اظهار داشت: مهمترین مواد اولیه واحد كائوچویی است كه انهم از اسیای شرقی وارد می شود تایر یك كالای استراتژیك برای كشور است چرا كه سیستم حمل و نقل به آن بستگی دارد و آرامش این بازار خصوصاً برای تایرهای سنگین ضروری است در 3 ماه ابتدایی سال جاری در حوزه تایرهای سنگین 35 میلیون یورو ثبت سفارش، حدود 36 میلیون یورو تخصیص ارز و نزدیك به 15 میلیون یورو نیز تأمین ارز صورت گرفته است.

امامی افزود: در حال حاضر بازار به گونه‌ای است كه به دلیل افزایش 20 درصدی تولیدات و نیز افزایش نظارت بر بازار، عطش واردات در آن كاهش یافته است. بر اساس آمار، 7 تولیدكننده تایرهای سنگین حدود 532 هزار حلقه تولید كرده‌اند كه از این مقدار 467 هزار حلقه آن به فروش رسیده است.

وی همچنین در درباره آمار تولید و فروش تایرهای سواری اظهار داشت: در 3 ماه ابتدایی امسال، 5 میلیون و 212 هزار حلقه تایر توسط 8 شركت تولید شده كه تاكنون حدود 4 میلیون حلقه آن در بازار عرضه شده است؛ بنابراین در حال حاضر هیچگونه كمبودی در بازار تایر سواری احساس نمی‌شود.

محمدعلی امامی رییس گروه خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان با تمجید از عمكرد طرح توزیع سیستمی تایر گفت: با توجه به تجربه موفق سامانه جامع تجارت در حوزه رصد زنجیره تجاری و موفقیت‌های صورت گرفته در برخی كالاها خصوصاً تایر، در تلاش هستیم تا سایر كالاهای اساسی نیز مشمول این طرح قرار بگیرند.

دسترسی سریع
روز از نو