روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

ابراهیم درستی: نایب رئیس اتاق اصناف از بی مهری مسئولان دولت در قبال خسارت‌های كرونایی اصناف خبر داد

ابراهیم درستی با اشاره به آخرین مصوبات ستاد ملی مبارزه با كرونا گفت: آنچه ستاد ملی مقابله با كرونا در رابطه با كاهش فشار بر اصناف آسیب دیده بسیار ناكافی است.

1400/04/30
|
09:03

به گزارش رادیو اقتصاد؛ ابراهیم درستی نایب رئیس اتاق اصناف در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از بی مهری مسئولان دولت در قبال خسارت‌های كرونایی اصناف و صدمات اقتصادی ناشی ازشیوع بیماری كرونا اظهار داشت: عدم تامین حداقل های جبرانی از سوی دولت و اكتفا به برخی استمهال و تعویق تعهدات دیون دولتی شرایط سخت ناشی از محدودیت های كرونایی پیش روی اصناف را تشدید كرده است چرا كه همچنان بیشترین كم لطفی ها به كسب و كارها از سوی سازمان‌های تامین اجتماعی،مالیات، بانكها و بعضی از مالكین واحدهای تجاری كه بعضا” نیز از دستگاه های اجرایی یا نهاد های وابسته هستند صورت می گیرد.

وی تصریح كرد: از بهمن 98 تا به حال هر گونه همكاری را اصناف داشته و در سال 99 اصناف مانند داروخانه ها فروشگاه ها و دیگر صنوف خدماتی همكاری داشته اند اما بعضی از مشاغل بصورت متناوب بسته بودند كه زیان هایی را متحمل شدند و در این زمان متاسفانه 12 درصد افزایش مالیاتی بوده است و دولت و مسولان اصلا منافع اصناف را در نظر نمی گیرند.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران تاكید كرد: در این تعطیلات 6 روزه در پیش رو و تعطیلات بانك ها و سررسید چك ها در روز های آینده در مركز و یا شهرستان ها مشكل ساز خواهد بود و حتی به اعتبار كسبه لطمه می زند.

ابراهیم درستی یادآور شد: اكنون با گذشت بیش از چهارده ماه تمرین و ممارست در تلاش برای مهار ویروس كرونا و قطع زنجیره آن، بنظر می رسد دست اندركاران باید با تمركز براین تجربیات ارزشمند و همراهی كسبه در اجرای پروتكل ها امكان فعالیت عادی كسب و كارها را فراهم كرده و از ضرر و زیان بیشتر ایشان جلوگیری كنند

درستی ادامه داد: اتاق اصناف ایران به دنبال پیشنهادات سال 1399 باردیگر خواستار بازنگری در محدودیت های فعالیت مشاغل كشور است. در همین راستا و از طریق كمیته امنیتی،انتظامی و اجتماعی این پیشنهادات در حال پیگیری است.

درستی گفت: اصناف به عنوان پیشانی تعامل‌های اجتماعی و اقتصادی جامعه و به علت تعامل بیشتر با مردم، متأسفانه از ابتدا بیش از سایر نهادها در معرض این ویروس بوده و ضرر و زیان و محدودیت‌های سنگین‌تری را نسبت به سایر بخش‌ها متحمل شده‌اند و نیز بیشترین همراهی و همكاری را با ستاد ملی مبارزه با كرونا در جهت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتكل‌های بهداشتی از خود به نمایش گذاشته‌اند. همچنین در همراهی و تبعیت از محدویت‌های اعلامی از سوی ستاد ملی مبارزه با كرونا در خصوص ممنوعیت فعالیت گروه‌های شغلی در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اصناف مشمول خسارات جبران ناپذیری شده‌اند.

وی در پایان گفت: انتظار می‌رود دولت به پاس همراهی و تحمل خسارات سنگین اصناف و با عنایت به بسته‌های پیشنهادی متعددی كه از سوی اتاق اصناف ایران ارائه شده است، حداكثر حمایت‌ها را از جامعه اصناف كشور در خصوص امهال بیشتر مالیات بر عملكرد و مالیات بر ارزش افزوده، بخشودگی سهم كارفرما در بیمه تامین اجتماعی و چك‌های برگشتی داشته باشد چراكه لطمه به بزرگترین نهاد بخش خصوصی اقتصاد می‌تواند آثار جبران ناپذیری برای جامعه در پی داشته باشد

دسترسی سریع
روز از نو