روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

كارشناس زیست محیط: دشت لوت گرم‌ترین نقطه زمین است

عرب شیرازی با اشاره به روز گذشته كه مصادف بود با روز جهانی كویر لوت گفت: دشت لوت گرم‌ترین نقطه زمین است و یكی از زیباترین كویرهای جهان است.

1400/04/29
|
08:47

به گزارش رادیو اقتصاد؛ عرب شیرازی كارشناس زیست محیط. در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: دشت لوت گرم‌ترین نقطه زمین است و مقام 27 جهان را دارد و یكی از زیباترین كویرهای جهان است.

چهار فصل با اقلیم‌های گوناگون است كه انواع متنوعی از اقلیم‌های كره زمین را در خود جای داده است. به عنوان كشوری خشك و نیمه‌خشك، كویرها بخش بزرگی از مناطق مركزی و شرقی ایران را در برگرفته‌اند. از سوی دیگر، یكی از مكان‌هایی كه گردشگران در سال های اخیر به آن علاقه نشان می دهند به طوری كه سالیانه تورهای بیابان گردی و كویرنوردی و گروه های آفرود زیادی در دشت‌ها، كویرها و بیابان‌های ایران حضور پیدا می كنند.

وی افزود: نمونه خزنده كوچكی وجود دارد كه به آن مار بوا می گویند و زیر ماسه ها زندگی می كند و با لرزش ماسه ها طعمه خود را شكار می كند.

وی اضافه كرد: كویرلوت تنها كویر نیست بلكه با دارا بودن دشت های زیبا و اینه یكی از بلندترین قله های ماسه ای جهان است و یكی از بیابان‌های ایران است كه در جنوب شرقی قرار دارد و بخش هایی از آن در استان‌های یزد، كرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد. این بیابان بیست و هفتمین بیابان بزرگ در بین بیابان‌های جهان به شمار می‌رود. در بین سال های 2004 تا 2009 كویر لوت بر اساس سنجش دمایی با درجه 71 سانتیگراد ثبت شد كه كویر لوت گرمترین نقطه جهان شد.

شیرازی همچنین افزود: معنی اسم دشت یعنی لوت در زبان تركی به معنی لخت، تشنه، بی‌آب و علف و فاقد هرچیز است كه با ماهیت این بیابان سازگاری دارد عنوان‌های «چاله لوت»، «دشت لوت»، «كویر لوت» و «بیابان لوت» برای این منطقه خشك و بیابانی به كار برده می‌شود. در نوشته‌های جغرافیایی از واحد لوت گاهی به‌نام «چاله لوت» و گاهی به‌صورت «دشت لوت» نام برده می‌شود. در بین عامه مردم و در بسیاری از خبرها به‌دلیل برخی مشابهت‌ها با دشت كویر، از عنوان «كویر لوت» استفاده می‌شود درحالی كه استفاده از كویر برای لوت درست نیست و در پرونده ثبت جهانی. در سال 1395كه به ثبت رسید لوت در یونسكو نیز عنوان «بیابان لوت» ثبت شده‌است نه با عنوان «كویر لوت»؛ زیرا دشت لوت بیابان است نه كویر و كویر بخش كوچكی از مساحت دشت لوت را تشكیل می‌دهد بنابراین باید توجه داشته باشیم كه در خطاب قرار دادن این بیابان از واژه كویر استفاده نكنیم.

شیرازی از جاذبه های گردشگری گفت: دشت لوت بر خلاق كویر نمك‌زار نیست و دارای تپه‌ای ماسه‌ای و شنی است كه یكی از زیباترین مناظر در دشت لوت، كلوت‎های اسرارآمیز شهداد است؛ كلوت‎های شهداد از دور شبیه شهری با آسمان‌ خراش‎های كلوخی است كه برخی آن را شهر ارواح، شهر خیالی و یا شهر لوت نامیده‌اند. كلوت‏‌های شهداد مرتفع‎ترین هرم‎ های ماسه ای دنیا هستند كه بر اثر فرسایش باد و آب ایجاد شده‌اند. در میانه این كلوت‎های اعجاب برانگیز تقریبا هیچ حیاتی وجود ندارد و می‎گویند هنوز هیچ انسانی همه‌ بخش‎های این شهر را نپیموده است و به این دلیل به این شهرارواح نیز می گویند.

احتمال این كه در بیابان لوت قدم بزنید و با تكه ای شهاب سنگ و فسیل برخورد كنید زیاد است. زیرا این منطقه در طول سال ها دست نخورده باقی مانده و فسیل های زیادی در ماسه های مدفون شده اند بنابراین لوت برای اكثر فسیل شناسان بهشت محسوب می شود.

عرب شیرازی كارشناس زیست محیطی در پایان اشاره كرد: كویر لوت با قدمت بیش از 6000 سال دارای صحراها و چین خوردگی های زیادی است كه هر گردشگر را به طرف خود می كشد و یكی دیگراز جاذبه ها این است كه اب در این مناطق اصلا نییت یا بسیار كم است و یكی از راههای شناسایی به وسیله شبنم های صبح گاهی است و در آخر اینكه دشت لوت با این حجم از زیبایی چهره اسرار آمیز خود را تنها به كسانی نشان خواهد داد كه تنها به آن سفرمی كنند زیرا راهی بس خطرناك و دشوار را پیش روی آنان می گذارد اگر قصد گشت و گذار در لوت را دارید هرگز به تنهایی و یا با افرادی كه تخصص ندارند دست به این كار نزنید زیرا پیدا كردن مسیر و محل مناسب اتراق اصلا كار ساده ای نیست و لحظه ای غفلت باعث گم شدن گردشگران می‌شود.

دسترسی سریع
روز از نو