روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

جعفر قادری: نماینده مجلس از تصویب كلیات طرح اصلاح قانون بانك مركزی خبر داد

جعفر قادری: در شور اول كلیات طرح طرح اصلاح قانون بانك مركزی تصویب شد اما دولت‌ها مخالف اصلاح نظام بانكی هستند

1400/04/29
|
08:35

به گزارش رادیو اقتصاد؛ عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: طرح اصلاح قانون بانك مركزی یكی از طرح هایی بود كه در شور اول مطرح و كلیات آن تصویب شد كه جرئیات در جلسات بعدی مطرح خواهد شد اما دولت‌ها مخالف اصلاح نظام بانكی هستند.

این نماینده مجلس افزود: این طرح می تواند تحول خوبی را بوجود آورد چرا كه ما حافظ منافع مردم هستیم تا قدرت خرید را داشته باشند و دولت از جیب مردم تامین مالی نكند و استقراض از مردم منجر به خواهد شد به استقراض از بانك مركزی و بانك های خصوصی چون تامین مالی ندارند آنها متصل می شوند به بانك مركزی و نهایت تبدیل می شود به افزایش پایه پول و تورم كه نتیحه اش كاهش قدرت خرید مردم است.

در ادامه جعفر قادری گفت: متأسفانه تاكنون كار جدی برای اصلاح نظام بانكی انجام نشده است و ما انتظار داریم بانك مركزی در راستای حفظ ارزش پول ملی گام بردارد.

وی بیان كرد: برخی از نمایندگان معتقدند كه باید منتظر بمانیم تا دولت جدید لایحه اصلاح نظام بانك مركزی را به مجلس ارائه كند كه باید بگویم این كار درست نیست، چرا كه منافع دولت‌ها اجازه نمی‌دهد طرح اصلاح نظام بانكی در مجلس به نتیجه برسد و خودشان هم لایحه ارائه نمی‌كنند.

جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینكه كنترل و نظارتی بر بانك‌های خصوصی انجام نمی‌شود و این رویه باید اصلاح شود، تصریح كرد: در این طرح بحث كنترل نقدینگی مورد توجه قرار گرفته است. یكی از مشكلات ما خلق نقدینگی برای اداره كشور است كه در این طرح پیش بینی‌هایی شده است تا این اقدام دیگر انجام نشود.

دسترسی سریع
روز از نو