روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

حمیدرضا دهقانی‌نیا: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از آخرین مهلت طرح رجیستری تبلت‌ ها خبر داد

حمیدرضا دهقانی‌نیا گفت: مردم می‌بایست پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل‌ واره‌ها، تبلت‌های از پیش خریداری شده خود را به وسیله سیمكارت استفاده كنند؛ چرا كه تنها در این صورت تبلت آن‌ها فعال شده و رجیستر می‌شود.

1400/04/29
|
08:23

به گزارش رادیو اقتصاد؛ حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از آخرین مهلت. 2 مرداد ماه سال جاری در اجرای طرح رجستری تبلت خبر داد و گفت: مردم هرچه سریع‌ تر دستگاه‌ های خود را فعال كنند.

مردم می‌بایست پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل‌ واره‌ها، تبلت‌ های از پیش خریداری شده خود را به وسیله سیمكارت استفاده كنند؛ چرا كه تنها در این صورت تبلت آن‌ ها فعال شده و رجیستر می‌شود.

وی افزود :مردم هرچه سریع‌ تر دستگاه‌ های خود را فعال كنند و درخواست داشت تا خانواده هایی كه دانش آموز یا دانشجو دارند و در ارتباط آموزشی هستند حتی فنی و حرفه ای و اساتید محترم اگر دستگاه تبلت دارند آنرا با كد های دستوری #06# *تا قبل از 2 مرداد ارسال كنند و پیام ارسال و دریافت داشته باشند تا از سلامت دستگاه اطمینان حاصل كنند

دهقانی نیا اضافه كرد: فاز دوم طرح رجیستری از 12 تیرماه با رجیستر شدن ساعت‌ های هوشمند دارای سیمكارت آغاز شد كه تبلت‌ها از ابتدای مرداد ماه مشمول طرح رجیستری می‌شوند و پس از 2 مرداد كد دستوری *777 را به سامانه همتا ارسال كنند.

او همچنین اشاره كرد: رجیستری در سال‌های گذشته به منظور مبارزه سیستمی با قاچاق موبایل، توسط ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز و با همكاری دو وزارتخانه ارتباطات و فناوری و صمت اجرا شد كه این طرح از آذر ماه 96 برای تلفن همراه شروع و در فروردین 97 به طور كامل اجرایی شد، به گفته مقامات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، طرح رجیستری توانسته است تاكنون 6.5 میلیارد دلار از قاچاق بازار تلفن همراه را كاهش دهد؛ همچنین جلوگیری از ورود كالای قاچاق باعث شده تا كالاهای وارداتی استانداردهای لازم جهت ورود به كشور را رعایت كنند و ملزم به ارائه خدمات پس از فروش مناسب و گارانتی 18 ماهه باشند.

سخنگوس ستاد با اشاره به اینكه كشور سالانه به حدود 2 میلیون تبلت نیاز دارد، گفت: بازار تبلت در ایران بیش از 300 میلیون دلار ارزش دارد كه بیش از 95 درصد آن از طریق كالاهای قاچاق تأمین می‌شود.

وی اضافه كرد: حالا با اجرای طرح رجیستری برای تبلت‌ها می‌توان امیدوار بود كه قاچاق آن نیز همانند تلفن همراه به صفر برسد.

وی با اشاره به زمانبندی اجرای این طرح اظهار داشت: در راستای استقرار تدریجی طرح رجیستری برای تبلت‌ها، از 2 مرداد 1400 تبلت یكی از برندها و از تاریخ 9 مرداد 1400 سایر برندهای تبلت مشمول طرح رجیستری خواهند شد.همچنین در صورت خرید تبلت در همان مكان استعلام بگیرند و رسید هم دریافت كنند.

دهقانی نیا ادامه داد: مردم تا ساعت 24 اول مرداد ماه 1400 مهلت دارند در صورت داشتن تبلت سیمكارت بر روی آن قرار داده و اقدام به برقراری تماس و پیامك با آن نمایند، سپس با استفاده از كد دستوری *7777# یا مراجعه به سایت همتا و انتخاب گزینه استعلام اصالت از رویت شدن آن در شبكه اطمینان حاصل كنند. برای سایر برندهای تبلت این مهلت تا ساعت 24 روز هشتم مرداد 1400 خواهد بود.

حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، در پایان تاكید كرد: برای ریجستری هیچ هزینه ای ذریافت نمی شو د مردم می‌بایست پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل‌ واره‌ها، تبلت‌ های از پیش خریداری شده خود را به وسیله سیمكارت استفاده كنند؛ چرا كه تنها در این صورت تبلت آن‌ها فعال شده و رجیستر می‌شود.

همچنین پس از زمان‌های تعیین شده؛ مردم باید دقت نمایند كه در هنگام خرید دستگاه‌ های دارای سیمكارت مانند تبلت و ساعت هوشمند؛ حتماً استعلام اصالت دستگاه را با ارسال IMEI به كد دستوری *7777# دریافت كنند.

گفتنی است كه رجیستری ساعت‌ های هوشمند از 12 تیرماه و تجهیزاتی مانند باركد اسكنر، مبدل تلفن ثابت به سیار و PDA از 19 تیرماه سال جاری آغاز شده بود و از 2 مرداد ماه نیز رجیستری تبلت‌ها آغاز خواهد شد.

دسترسی سریع
روز از نو