روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

مسیح كشاورز: دبیر انجمن واردكنندگان برنج از وضعیت نابسامان برنج در كشور خبر داد.

مسیح كشاورز می‌گوید تنها 15 میلیون نفر در ایران كه دست‌ شان به دهان‌ شان می‌رسد، شرایط و امكانات خرید برنج ایرانی را دارند.

1400/04/28
|
09:48

به گزارش رادیو اقتصاد؛ مسیح كشاورز دبیر انجمن واردكنندگان برنج كشور درگفت‌ و گو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از وضعیت نابسامان برنج در كشور همچنین از افت چشمگیر واردات برنج خبر داد و گفت: اینكه تنها مصرف كننده برنج خارجی قشر كم درآمد مردم كشور هستند كه توان اقتصادی ندارند فقط یك سوم مردم هستندكه راحت برنج ایرانی می‌خرند و 2 سوم دیگر حدود 50 میلیون نفر توان خرید را ندارند.

وی افزود: از زمانی كه برای واردات برنج خارجی ارز 4200 داده نشد بازرگانان و واردكنندگان هم پیش خرید كرده بودند كه ضرر و زیان زیادی را متحمل شدند كه با ارز آزاد 25 هزار تومان دیگر مرقوم به صرفه نبوده و این باعث شد تا قیمت برنج خارجی با ایرانی اختلاف كمی پیدا كند.

مسیح كشاور گفت: سال 1398 حدود 800 هزار تن برنج وارد كشور شد و نسبت بدان با كاهش وارداتش مواجه بودیم و امسال هم با كمبود برنج مواجه خواهیم شد در ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال تا 150 درصد رشد داشته است؛ به عبارتی دو و نیم برابر شده است و قیمت هر كیلو برنج ایرانی از 42 هزار تومان فراتر رفته و برنج خارجی نیز از مرز 30 هزار تومان گذشته است.

كشاورز افزود: افزایش قیمت برنج باعث شده بخشی از مردم كه دست‌ شان به دهان‌ شان می‌رسد، از امكان مصرف این محصول مغذی برخوردار باشند.

وی با اشاره به رشد چشمگیر قیمت برنج وارداتی گفت: بیش از 30 هزار تن برنج در حال ترخیص است اما واردات برنج هندی توجیه اقتصادی ندارد؛ چون قیمت تمام‌شده برنج هندی در بازار به برنج ایرانی بسیار نزدیك شده و بسیاری از مصرف‌كنندگان برنج هندی، با قیمت‌های كنونی، دیگر توان خرید آن را ندارند.

دبیر انجمن وارد كندگان برنج میزان واردات برنج در سال گذشته را 870 هزار تن عنوان كرد و گفت: نسبت به سال 98 واردات برنج نصف شده است.

البته آمارهای گمركی نشان می‌دهد واردات برنج در سال گذشته خورشیدی كمی بیش از یك میلیون تن به ارزش حدود 925 میلیون دلار بوده و در ردیف دوم كالاهای عمده وارداتی قرار گرفته است اما همین رقم نیز نشان از افت 40 درصدی واردات برنج در سال گذشته نسبت به سال 98 دارد.

مسیح كشاورز دبیر انجمن واردكنندگان برنج در پایان گفت: برنج بعد از گندم دومین كالای استراتژیك كشور است و با گرانی برنج خانوارها به مصرف نان روی می‌آورند اگر نان هم گران شود، خطر سوءتغذیه برای بخش زیادی از جامعه وجود دارد.

دسترسی سریع
روز از نو