روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

محسن زنگنه: یك نماینده مجلس از كسری و چالش بزرگ در پیشروی دولت سیزدهم خبر داد

زنگنه با اشاره به برخی مسائل و مشكلات اقتصادی و بانكی كه باید در اولویت توجهات دولت آینده قرار بگیرد، گفت: اصلاح نظام بانكی و بودجه‌ریزی؛ دو اقدامی كه به مهار تورم می‌ انجامد.

1400/04/27
|
08:18

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محسن زنگنه، عضو كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و كارشناس مسائل اقتصادی دربرنامه روز از نو رادیو اقتصاداز كسری بودجه و چالش بزرگ در پیشروی دولت سیزدهم خبر داد و گفت: با كسری بودجه ای كه وجود دارد دولت اگر فكر اساسی نكند و یا مجبور شود از بانك مركزی قرض بگیرد تورم ناشی از ان متوجه مردم خواهد شد.

وی افزود: قبلا این خطر را به دولت 12 اعلام كردیم و دولت 13 با چالش های بزرگی در كسری بودجه مواجه خواهد شد كه متاسفانه بخش هزینه های جاری دولت بیش از 80 درصد حقوق و دستمزد است كه در صورت كاهش ان همچنان مشكلات دیگری در جامعه بوجود خواهد آمد.

عضو كمیسیون مجلس اضافه كرد: به نظرم یكی از راه كارها فروش اموال دولتی است كه همچنان وزرارتخانه هم ممانعت می كنند چرا كه دولت زمین های مناسبی دارد و خریداران هم در این رابطه هستند و دومین راه كار باید به سمت فروش سهام برود تا كسری خود را جبران كند.

محسن زنگنه، عضو كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و كارشناس مسائل اقتصادی در پایان در خصوص سیاست‌گذاری ارزی و تقویت پول ملی در دولت آینده نیز بیان كرد: نكات مورد اشاره در بالا چنانچه محقق شود، صیانت از پول ملی را هم جامه عمل ‌پوشانده خواهد شد زیرا حفظ ارزش پول ملی یك معلول محسوب می‎شود. زمانی كه فضای كسب و كار بهبود بخشیده شود و رابطه بانك‌ها و تولید اصلاح شود، صادرات افزایش خواهد یافت و عرضه ارز رو به افزایش می‌گذارد كه در اینصورت كمبود تقاضای ارز وجود نخواد داشت و همین امر از فشار بر بازار می‌كاهد. از طرف دیگر تورم به كنترل در می‌آید كه در حقیقت قیمت ارز به طور غیرمستقیم كنترل خواهد شد.

دیگر منابع ارزی و پول ها بلوكه شده است كه باید آزاد شود و به ریال تبدیل شود.

دسترسی سریع
روز از نو