روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان خودرو كشور: كاهش وابستگی خارجی صنعت خودروسازی‌ به 1.5 میلیارد دلار

نجفی منش اعلام كرد: با تلاش خودروسازان و قطعه‌سازان، وابستگی چهار میلیارد دلاری صنعت خودروسازی‌ به خارج امروز به 1.5 میلیارد دلار كاهش یافته و عمق داخلی‌سازی‌ها افزایش یافته است.

1400/04/09
|
07:39

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان خودرو كشور در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: با تلاش خودروسازان و قطعه‌سازان، وابستگی چهار میلیارد دلاری صنعت خودروسازی‌ امروز به 1.5 میلیارد دلار كاهش یافته و عمق داخلی‌سازی‌ها افزایش یافته است.

وی با اشاره به تلاش خودروسازان برای افزایش كیفی تولیدات تصریح‌كرد: امسال افزایش تولید نسبت به سال گذشته محقق خواهد شد و خودروسازان، تنوع در تولید و ارائه محصولات جدید را در برنامه دارند.

نجفی منش افزود: آرزوی ما این است كه ای كاش وابستگی چهار میلیارد دلاری صنعت خودروسازی‌ به خارج امروز به 1.5 میلیارد دلار كاهش یافته به بیش از100 میلیارد می رسید ما هم می توانیم با داشتن امكانات اولیه در تولید به خودكفایی برسیم همچنان كه در صنایع لوازم خانگی خوب عمل كرده ایم و باید فرهنگ واخوردگی و خود باختگی را فراموش كنیم و به این باور باید برسیم كه از تولیدات داخلی استفاده كنیم.

نجفی منش ضمن انتقاد از دخالت های دولت در قیمت گذاری و مدیریت در این صنعت گفت: ما دو خواسته مهم از دولت داریم اول اینكه مدیریت این صنعت را به بخش خصوصی واگذار كند و دیگر عدم دخالت در قیمت گذاری و اجازه دهد تا كارخانجات تولیدی و خودروسازان قیمت واقعی را مشخص تا در بازار هم در كیفیت و كیمیت رقابت سالم داشته باشند.

نجفی منش با اشاره به مشكلات قطعه سازان افزود: با توجه به تحریم ها قبلا برای خرید هر وسیله وارداتی خارج از كشور اول پولش را واریز می شود و بعد از چند ماه جنس درخواست شده به دست شان می رسید اما در داخل اول جنس تولید شده را دریافت و سپس بعد از چند ماه پولش را می دهند.

محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان خودرو كشور در پایان با تاكید بر فرهنگ عادت به مصرف از تولیدات داخلی خاطر نشان كرد: باید فضای نقد و مصرف را برای مردم با رسانه ای كردن ان اطلاع رسانی شود و اگر ایرادی هم ار تولید دیدند كمك كنند تا رفع شود و از این فرهنگی كه بدون زحمت به سادگی پول به دست اوریم خارج شویم و به نقد انهم نقد سازنده ورود كنیم.

دسترسی سریع
روز از نو