روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

مجید كیانپور: تلاش برای افزایش عمر ساختمان‌ها به 50 سال

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك، از همكاری با سازمان نظام مهندسی ساختمان برای ارتقای كنترل كیفیت ساخت‌ و ساز و تلاش برای افزایش عمر ساختمان‌ها به 50 سال خبر داد.

1400/03/31
|
09:49

به گزارش رادیو اقتصاد؛ رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك، در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد گفت: آزمایشگاه امسال برای 42 هزار ساعت نفر آموزش را برای مهندسان سراسر كشور، برنامه‌ریزی كرده است.

مجید كیانپور رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك همچنین اصافه كرد روز گذشته در مراسم امضای تفاهم‌نامه همكاری با سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه استفاده بهینه از ظرفیت‌های قانونی و توانمندی‌های عملی، فنی و تجهیزاتی كا ور این تفاهم نامه طرفین، با اشاره به اینكه ظرفیت‌ سازی مناسبی برای ساختمان‌سازی و بهره‌مندی از توان بخش‌های آزمایشگاهی در كشور ایجاد شود.

وی ادامه داد: ظرفیت مناسبی برای ساختمان‌ سازی در كشور وجود دارد به طوری كه در سال‌ هایی كه بازار مسكن رونق داشت در حدود 750 هزار واحد مسكونی توسط بخش خصوصی و در حال حاضر با كاهش رونق در این بازار هم اكنون میزان ساخت واحدهای مسكونی توسط بخش خصوصی به 400 هزار پروانه ساختمان رسیده است كه دولت باید تسهیل كند و بخش خصوصی و سرمایه گذاران و انبوه سازان كه بیش از 6000 انبوه ساز ار كشور كه در طول یك سال و هر كدام 100 واحد احداث كنند در طول سال 600000 واحد تولید می شود كه ظرفیت بسیار خوبی است .

رییس هیات مدیره و مدیر عامل شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك ادامه داد: با توجه به اهمیت بخش ساختمان در رونق اقتصادی كشور و با توجه به اینكه بخش ساختمان 30 درصد اقتصاد كشور را شامل می‌شود باید تلاش شود تا در جهت استانداردسازی و كیفی‌سازی اقدامات بیشتر و موثرتری انجام شود.

كیانپور بر ارتقای عمر مفید ساختمان‌ ها تاكید و اعلام كرد: عمر مفید ساختمانی در كشور كه حدود 32 سال بود در سال‌های گذشته به حدود 26 سال رسیده است و این نشان می‌دهد كه به رغم آنكه استانداردها توسعه پیدا كرده و دانش به روز است، در موضوع استانداردسازی مصالح و روش‌ های اجرا و یا حتی نحوه طراحی، یك تلاش مضاعفی باید انجام بشود.

وی تصریح كرد: باید دانش و ظرفیت مهندسی كه در كشور به وجود دارد را به سمتی هدایت كنیم تا 600 هزار نفر مهندسی كه عضو سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان هستند و به عنوان پتانسیل‌های مهندسی كشور به شمار می‌روند بازآموزی آن‌ ها و بروز كردن دانش آن‌ها با استفاده از ظرفیت‌هایی كه در آزمایشگاه فنی خاك وجود دارد، مضاعف بشود.

كیانپور بر ارتقای كیفی‌سازی ساختمان‌ها در كشور تاكید كرد و گفت: با كنترل كیفی بهتر می‌توانیم عمر مفید ساختمان‌ها را به 50 سال برسانیم و به این ترتیب موفق خواهیم شد تا منابعی كه در این قسمت آزاد می شود را به دیگر منابع تولید در كشور اختصاص دهیم كه با این كار كمك حائز اهمیتی به اقتصاد كشور می‌شود.

كیانپور در پایان بر توسعه همكاری دو جانبه با سازمان نظام مهندسی ساختمان تاكید كرد و به بیان بخشی از همكاری‌هایی كه آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك می‌تواند داشته باشد اشاره كرد و گفت: شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك در زمینه همكاری با سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور در موضوع آموزش و به روز كردن دانش مهندسان در بخش كنترل كیفیت می‌تواند همكاری داشته باشد همچنین شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك می‌تواند در تعیین صلاحیت شركت‌ها و آزمایشگاه‌ هایی كه توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهرسازی تعیین صلاحیت می‌شوند همكاری داشته باشد.

دسترسی سریع
روز از نو