روز از نو "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 06:05 به مدت 100 دقیقه

دبیر انجمن صنایع روغن كشی: تنها 10 درصد از نیازهای روغن کشور در داخل تامین می شود

محمد جعفری گفت: برای تولید 80 درصدی نیاز روغن کشور به برنامه ریزی 3 تا 5 ساله احتیاج داریم.

1399/11/26
|
12:14

به گزارش رادیو اقتصاد محمد جعفری دبیر انجمن صنایع روغن کشی در گفتگو با برنامه روز از نو گفت: بخش عمده صنایع روغن کشی کشور به واردات وابسته است که همین امر موجب اختلال در عرضه این محصول در بازار شده است.

وی ادامه داد: سیاست های دولت هر از گاهی بازار را دچار نوسان می کند و با اعلام حذف ارز 4200 تومانی از یارانه روغن و افزایش تقاضا، بازار به یکباره دچار التهاب شد.

محمد جعفری با اشاره به سیاست های میان مدت برای دستیابی به خود اتکایی در کاشت دانه های روغنی گفت: با حمایت دولت از این بخش و انعقاد کشت قرار دادی با کشاورزان در صدد هستیم بازار داخل را به آرامش برسانیم که این مستلزم رفع مشکلات فروش کشاورزان، ایجاد صرفه اقتصادی محصول و اعمال سیاست های تعرفه ای است.

وی خاطر نشان کرد که تا رسیدن به خودکفایی کامل، نیاز به واردات به منظور تنظیم بازار است و تا جایی که به تولید کنندگان ضربه اقتصادی وارد نشود.

دبیر انجمن صنایع روغن کشی یاد آور شد متغییر های تاثیر گزار در بازار توزیع باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد و متناسب با آن برنامه ریزی استراتژیک صورت گیرد.

وی میزان تولید دانه های روغنی داخل در سال گذشته را 920 هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به نیاز کشور ما فقط قادر به تامین 10 درصد بازار بودیم.

دسترسی سریع
روز از نو