صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 06:05 به مدت 100 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه شریف گفت: شرایط بازار خودرو بسیار پیچیده است و همه در فضای کور تلاش دارند نتیجه مطلوبی را در عرصه قیمت گذاری بدست آورند .

به گزارش رادیو اقتصاد سید فرشاد فاطمی عضو هیئت علمی دانشگاه شریف در گفتگو با برنامه روز از نو گفت :صنعت خودرو در شرایط خاص به سر می برد و مسئولان در تلاشند با روش های مختلف ضمن تسهیل تولید، حافظ منافع خریداران نیز باشند .

وی افزود: بازار خودرو در انحصار دو تولید کننده است که نمی تواند ایجاد رقابت کند و مادامی که صنعتی در عرصه رقابت نباشد قیمت گذاری آن بسیار مشکل می باشد.

فاطمی افزود: خوررو یک کالای نا همگن است که در نوع و کیفیت متفاوت تولید می شود از اینرو محاسبه قیمت آن به سادگی اتفاق نمی افتد .

وی یکی از بهترین راه حل های قیمت گذاری خودرو را قیاس و رقابت با خودرو های بین المللی دانست و افزود: اکثر خودروهای جهان با همین فرمول نرخ گذاری می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شریف شرط اقتصادی بودن نرخ خودرو را تیراژ مورد نیاز مصرف کننده دانست و افزود: آنچه که در بازار خودرو مهم است تعداد خودروهای تولید شده مورد نیاز است و به تعداد کارخانه های تولیدی تاثیری ندارد.

وی ادامه داد: دو خودروساز کشوربه لحاظ مدیریتی از یک محل کنترل می شوند که برای کنترل بهینه بازار می توانند طی توافقی کلاس های تولیدی خودرو را بین خود تقسیم نمایند .

وی افزود: در حال حاضر فضایی در صنعت خودرو حاکم است که از سویی دو خودرو ساز و از سوی دیگر قطعه سازان و مصرف کنندگان و نیز سفته بازان شرایط بسیار پیچده ای را برای شورای رقابت رقم زده اند.

فرشاد ادامه داد: خودروسازان باید یک چشم انداز برای محصولات خود ترسیم نمایند که مسیر حرکت به نقطه ایده آل و رقابت در بازار های جهانی را مشخص کنند.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه اقتصاد و جامعه شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 06:30 به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دو کمیسیون مجلس پیگیر جاماندگان سهام عدالت هستند

  • آلودگی هوا سالیانه جان 3000 تهرانی را می گیرد/ مسئولان امر غایب در جلسات

  • اونس طلا در سال جدید روند افزایشی به خود گرفت

  • کمرنگ شدن برندهای خارجی در صنعت پوشاک کشور

  • شهید سلیمانی جامعیت را در مکتب رهبری آموخت

  • افزایش 30 درصدی خانه های اجاره ای با طرح مالیات بر خانه های خالی

  • اتکا به فروش نفت با رشد انرژی های تجدید پذیر اشتباه است

  • ناامنی منطقه موجب تاخیر افتتاح راه آهن خواف- هرات شد

  • شمال کشور بارانی است

  • 305 مگاوات صرفه جویی برق در تهران با ارسال پیامک های هشدار قطعی