چالش شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 12:05 به مدت 45 دقیقه

مهدی زارع: سرمایه گذاری در سیستم هشدار زلزله مغفول مانده است

استاد پژوهشگاه زلزله گفت: كشور ما علیرغم داشتن نیروهای متخصص سرمایه گذاری برای پیشرفت و توسعه دستگاه های هشدار زلزله انجام نمی دهد.

1400/10/05
|
07:50

به گزارش رادیو اقتصاد مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله در گفتگو با برنامه چالش گفت: در چند سال اخیر ما نیروهای بسیار ماهری را در حوزه زلزله تربیت كرده ایم كه نه تنها قادر به رفع نیازهای تكنولوزی كشور در حوزه زلزله و بلایای طبیعی هستند بلكه می توان از دانش آنها برای توسعه كشورهای دیگر بهره ببریم .

وی افزود: كشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس به منظور كاهش خسارت بلایای طبیعی دستگاه های پیشرفته و تكنولوژی را از كشورهای توسعه یافته وارد كرده و مهندسان و تكنیسین های لازم را نیز از افراد خارجی انتخاب می كنند ولی كشور ما با داشتن متخصصان پیشرفته در 18 سال اخیر سرمایه گذاری در این خصوص انجام نداده است.

زارع با اشاره به زلزله بم در سال 82 و خسارت های بوجود آمده گفت: ما در 18 سال گذشته دستگاه های هشدار پیش هنگام بلایای طبیعی را از 10 دستگاه به 30 دستگاه افزایش دادیم و در مقایسه با كشور تركیه كه میزان سرمایه گذاری در این حوزه را به 10 برابر افزایش داده ، دچار كم كاری هستیم.

وی افزود: كشور ژاپن به عنوان پیشرفته ترین كشور دنیا در حوزه كنترل حوادث ناشی از بلایای طبیعی میزان سرمایه گذاری كه در چند سال اخیر انجام داده، می توان گفت كه در صد سال اخیر بی سابقه است.

وی با اشاره به زلزله سال 89 ژاپن و سونامی آن گفت: در این سال خسارت پیش آمده در ژاپن 300 میلیون دلار بود كه در مقایسه با درآمد ناخالص این كشور كه حدود چندین تریلیون دلاراست عدد بزرگی محسوب نمی شود ولی كشور فقیر مثل هایتی كه دچار زلزله شد عملا كشور به ورشكستگی كشیده شد.

دسترسی سریع
چالش