چالش شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 12:15 به مدت 45 دقیقه

دكتر ذبیح الله زالی: دولت ها؛ آغاز بكار با خوشنامی ولی فرجامی با بدنامی

دكتر زالی گفت: باید ریشه یابی كرد اینكه چرا دولت ها خوشنام می آیند و بدنام می روند.

1400/06/02
|
09:44

به گزارش رادیو اقتصاد؛ دكتر ذبیح الله زالی استاد دانشگاه و وزیر اسبق جهاد كشاورزی در برنامه چالش رادیو اقتصاد با اشاره به برنامه و طرح های وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم دكتر ساداتی نژاد گفت: چرا دولت ها خوشنام می آیند و بدنام می روند باید دلیل اصلی آن را ریشه یابی كرد و متاسفانه همه دولت ها در تمام امور همه كاره بودند و مردم در كنار و این در حالی است كه بسیاری از وزارتخانه ها موازی كاری می كنند اما كشور های پیش رفته در بخش های مختلف خصوصا كشاورزی یك سوم كارمندان درگیر كارهای اجرایی هستند و بقیه كارها فعالیت مردمی است و حضور اتحادیه ها و تشكل هاست و طبق اصل 44 تصدی گری ها باید به طور صحیح اجرایی شود و مردم بیشتر مشاركت كنند و سرمایه گذاری نمایند و دولت به سمت چابك سازی برود همانطور كه در روزهای كرونایی شاهد این هستیم كه با یك سوم كارمندان ادارات به كار خودشان ادامه می دهند.

زالی همچنین از قدمت دانشگاه های ایران گفت: دانشگاه های كشاورزی كشور ایران نسبت به دیگر كشور ها از قدمت بالایی برخوردار است حتی تعداد دانشكده های كشاورزی اما دیگر كشورها از علمی بودن تا سنتی بودن در بخش كشاورزی بهره برده اند و شروع به صادرات هم كرده اند ونمونه آن واردات بذر از خارج است در صورتیكه ما با داشتن خاك و زمین های حاصلخیز باید خودكفا باشیم تا واردكننده مثل نهاده های دامی تمام مشكلات از عدم آشنایی مسئولان در حوزه كشاورزی است فقط كشاورزی را در غذا می بینند در صورتیكه نقش بسیار مهم و حیاتی در بخش های مختلف دارد.

دكتر زالی پیشنهاد جشن دانشگاه های در كشورمان را مطرح كرد و گفت: چند سال پیش تعدادی از مستندسازان كه همراه آنان هم بنده بودم رفتیم به یكی از كشورهایی كه آنچنان قدمت دانشگاه ها نداشتند اما كارها تخصصی و علمی بود برای همین جشن برگزار كرده بودند پس ما قابلیت های ماخیلی بیشتر است و امیدوارم شاهد جشن 122 سالگی دانشگاه كشاورزی در ایران باشیم.

به گفته وی سیاست مسئولان قبلی به سمت فقط امنیت غذایی و خرید تضمینی محصولات از جمله گندم بوده كه با مشكلات تولید و كشاورزان حتی حاضر نیستند گندم را به دولت بدهند ما در كشور رهبر داریم كه همه باید به فرمان او باشند و عمل كنند همانطور كه در كشور ژاپن امپراطور مسئله ای را تایید كند همه موظف به اجرای ان خواهند بود.

وی چالش‌های كشاورزی و پیش روی وزیر پیشنهادی جهاد كشاورزی را در چند مقوله دانست و گفت: ایران موقعی پیشرفت می‌كند كه این مؤلفه ها در كشاورزی بدان توجه شود باید اختیارات تولید و بازرگانی كشاورزی دست وزارت جهاد كشاورزی باشد؛ دوم بحث آب است كه مدیریت آب و خاك باید یكی باشد. تا قبل از اصلاحات ارزی مدیریت آب و خاك یكی بود و دست وزارت كشاورزی بود. باید این اتفاق بیفتد چون بیشترین مصرف‌كننده آب وزارت جهاد كشاورزی است و خودش باید مدیریت كند چون وزارت جهاد كشاورزی می‌خواهد آبخیزداری كند. آبخیزداری زمانی عملی می‌شود كه آب دست خود وزارت جهاد كشاورزی باشد وگرنه اصلاً آبخیزداری معنی ندارد.

زالی همچنین به حفظ منابع طبیعی اشاره كرد و افزود: مابا جذب سرمایه های مردم می توانیم صادركننده چوب در جهان باشیم به شرط اینكه حفظ منابع طبیعی را در اولویت قرار بدهیم و به جای خام فروشی آنرا به تولید تبدیل كنیم .

وی افزود: در سالهای گذشته این مشكلات برای خوزستان و دیگر استان ها به وجود آمد و خسارت های فراوانی در جریان سیل داشتیم چون وزارت جهاد كشاورزی نمی‌تواند آبخیزداری كند چون وزارت نیرو آب به او نمی‌دهد. مسئله بعدی بحث اراضی كشاورزی است. یكپارچه‌سازی اراضی كشاورزی مهم است250 متر زمین اصلاً اقتصادی نیست، باغ یا ویلا می‌شود، یعنی غیرمولد می‌شود؛ و آخرین مورد هم بحث مدیریت است.

80 درصد مسائل روستا مرتبط با وزارت جهاد كشاورزی است. بنیاد مسكن، وزارت كشور، وزارت راه و شهرسازی، ستاد اجرایی، بنیاد علوی، كمیته امداد و ... دارند در روستاها كار می‌كنند، این‌ها اشتباه است؛ متولی روستا باید وزارت جهاد كشاورزی باشد و وزیر جهاد كشاورزی باید مدیریت كند.

وی تصریح كرد: این طرح ها در برنامه دكتر ساداتی‌ نژاد بوده و من خیلی خوشحال شدم. برای اولین بار بعد از انقلاب است كه یك وزیر این مسئله ها را پذیرفته البته دكتر حجتی هم تا حدودی این را قبول داشت ولی اجرا نكرد حالا ساداتی‌نژاد این موارد و طرح ها را گفته، هدف‌گذاری كرده، برایش برنامه‌ریزی كرده، امیدوارم اجرا هم بكند.

دكتر ذبیح الله زالی استاد دانشگاه و وزیر اسبق جهاد كشاورزی در پایان خاطرنشان ساخت: اگر اینها حل شوند مسئله كشاورزی ما هم حل می‌شود كشاورزی ما اقتصادی شده و خلق ثروت می‌كند و كشاورز ما پولدار می‌شود. كالیفرنیا 70 درصد اقتصاد دنیاست، GDP دنیاست. كار مردم كالیفرنیا چیست؟ كشاورزی! كشاورزان ثروتمند و پولدار هستند اما در كشور ما فرق می‌كند، این‌جوری نیست. این طرح ها كه بیان شد شاه‌كلیدهای پیشرفت كشاورزی هستند كه در برنامه دكتر ساداتی‌نژاد بوده، امیدواریم اجرا هم بكنند.

دسترسی سریع
چالش