چالش شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 12:15 به مدت 45 دقیقه

ذبیح الله اعظمی: چالش ها و رویكردها دربرنامه‌ ساداتی‌نژاد، وزیر پیشنهادی وزارت كشاورزی

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: وزیر پیشنهادی باید تعامل بیشتری با نمایندگان مجلس داشته باشد.

1400/06/02
|
07:32

به گزارش رادیو اقتصاد؛ ذبیح الله اعظمی گفت: با توجه به تخصص و آگاهی وزیر پیشنهادی دكتر ساداتی نژاد و بررسی كارنامه ایشان در صورت كسب آراء پیشنهادی و داشتن یك دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی باید در اجرایی كردن برنامه ها به سمت تخصصی شدن تولید در كشاورزی تعامل بیشتری داشته باشند.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه چالش رادیو اقتصاد گفت: برنامه های دكتر ساداتی نژاد و بررسی كارنامه ایشان كه دارای تخصص و تسلط در كارها دارند انتخاب خوبی می باشد و در صورت كسب آراء با توجه به داشتن یك دوره نمایندگی در اجرایی كردن طرح ها و برنامه هایشان تعامل بیشتری با نمایندگان مجلس خصوصا كمیسیون كشاورزی داشته باشند.

وی از بایدها و نبایدها در این حوزه افزود: یكی از چالش های پیش رو موضوع آب در كشور است كه مدیریت صحیح در آن می تواند تعیین كند ما خود كفا باشیم یا وارد كننده كه با ساماندهی صحیح و بهره وری از منابع آب در روش های آبیاری بصورت تخصصی و علمی و استفاده از شركت های دانش بنیان گام موثری برداریم.

اعظمی همچنین در خصوص آسیب شناسی برنامه های وزیر پیشنهادی گفت: آقای ساداتی نژاد قول هایی دادند تا الگوها و طرح ها را عملیاتی كنند و مشوق هایی برای كشاورزان در نظر بگیرند.

اعظمی افزود: از دیگر برنامه های ایشان حذف دلالان و واسطه ها، مانع زدایی ها در بخش كشاورزی و توسعه بازرگانی است كه با انتخاب معاونین كارآمد در سازمان های زیر مجموعه كه افراد قوی را انتخاب كنند تا از رانت خواری و فساد در داخل بدنه وزرات جهاد كشاورزی جلوگیری كنند.

وی افزود: ما از دكتر ساداتی نژاد درخواست كردیم بیشتر با نمایندگان مجلس ارتباط داشته باشد چرا كه طرح و الگو روی كاغذ است و كار در عمل برآید و دیگر تخصصی كردن بخش كشاورزی است و دركمیسیون از برنامه های ایشان این هدف‌گذاری‌ ها را انجام شده است بحث ورود دانش و فناوری در بخش كشاورزی است؛ بحث دانش و فناوری را هم به خاطر افزایش بهره‌وری باید اتفاق بیفتد. ما در هسته‌های اولیه تولیدمان، در لاین‌مان، بذرمان، كود و سم خود وابسته هستیم و معمولاً از بذرهای قدیمی استفاده می‌كنیم. در دنیا به هیچ عنوان پذیرفته نیست كه از یك بذر در یك سال استفاده می‌كنیم و سال بعد هم همان بذر را استفاده می‌كنیم.

به گفته وی در برنامه وزیر پیشنهادی بیان شده است؛ آب و خاك باید برای وزارت جهاد كشاورزی باشد، اختیارات بازرگانی كشاورزی باید برای وزارت جهاد كشاورزی باشد، در بحث دانش و فناوری یكسری برنامه‌ها مطرح كرده‌اند. در بحث یكپارچه‌ سازی اراضی كشاورزی از كشاورزی قراردادی و كانتركت فارمینگ استفاده كنیم.

وعده‌هایی كه ساداتی‌نژاد داده است می‌تواند جهش و رونق ایجاد كند و برای كشاورز ما خلق ثروت كند و امیدواریم اینها اجرا شود. این‌ها در كاغذ آمده و خوب بوده اما بحث اجرایش متفاوت است.

این نماینده مجلس افزود: هدف‌گذاری ساداتی‌نژاد خوب بوده اینكه بالاخره وزیر جهاد كشاورزی این مسائل را فهمیده و درك كرده خیلی ارزشمند است. وزرای قبلی ما اصلاً اعتقادی به این مسائل نداشتند، مقداری حجتی اعتقاد داشت ولی عمل نكرد.

ذبیح الله اعظمی ساداتی نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با انتقاد از اینكه در كشور آمار درستی در بخش كشاورزی نیست و این موضوع هر وزیری را با چالش مواجه خواهد كرد به برنامه سید جواد ساداتی‌نژاد اشاره كرد و گفت: توجه به دو مقوله شركت های دانش بنیان و ترویج و آموزش كشاورزی باید بیشتر توجه شود و ایشان قابلیت اجرا دارد ولی او باید ارزیابی شود، برایش خط كش بگذاریم و شاخص برایش طراحی كنیم و با توجه به آن، ارزیابی شود.

دسترسی سریع
چالش