صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 15:05 به مدت 50 دقیقه

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از افتتاح بالای 5 هزار واحد مسکونی مربوط به طرح اقدام ملی مسکن طی آبان ماه سال جاری در کشور خبر داد.

«پروانه اصلانی» در برنامه چالش رادیو اقتصاد افزود: این وزارتخانه طرح اقدام ملی مسکن را با ابعاد 400 هزار واحد برای دوسال شروع کرده است که از این تعداد 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت های فرسوده و 100 هزار واحد هم در سایر شهرهای که نیاز مسکن شان از سوی وزارتخانه اعلام شده احداث خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اینکه بیش از 400 هزار واحد زمین در سطح کشور تامین شده است، اظهارداشت: احداث 100 هزار واحد مربوط به بافت های فرسوده در قالب پرداخت تسهیلات یارانه ای نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده بوده نه ساخت مسکن توسط تامین زمین.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: علی رغم اینکه این 100 هزار واحد جزء برنامه تامین زمین وزارتخانه نبوده اما افزون بر 400 هزار واحد زمین تامین شده است.

وی در ادامه افزود: عملیات اجرایی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن کم و بیش در حال انجام است.

اصلانی بیان داشت: خوشبختانه در آبان ماه سال جاری افتتاح بالای پنج هزار واحدمسکونی ساخته شده در قالب طرح اقدام ملی را خواهیم داشت البته بخشی هم طی سال گذشته در سیرجان تحویل مردم شده است.

وی ادامه داد: برای راه اندازی اجاره داری حرفه ای در سطح کشور نخستین قدمی که می بایست برداشته می شد این بود که این نوع فعالیت در قیاس با سایر فعالیت های که در کشور ازطریق واسطه گری و حضور در بازارهای بسیار زود بازده مثل ارز، طلا و حتی سهام برای سرمایه گذاران خرد و کلان امکانپذیر است، سودآور شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: علت اینکه اجاره داری بصورت حرفه ای در کشور شکل نمی گیرد این که بازدهی اجاره داری در کشور پائین است.

وی افزود: برای رفع این مشکل یک اصلاح آئین نامه اجرایی به هیئت وزیران برده شد ومصوب گردید تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از نهاد های دولتی، غیر دولتی، اشخاص بخش خصوصی و تمامی کسانی که حاضرند در بخش اجاره داری سرمایه گذاری کنند زمین بصورت اجاره 99 ساله تحویل تا خانه بسازند و به بازار اجاره برای 99 سال عرضه کنند.

اصلانی بیان داشت: هم اکنون تدوین آئین نامه اجرایی این موضوع در دستور کار است که بزودی برای تصویب به هیئت دولت ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: تسهیلات دیگری که برای این حوزه ضروری است مصوبات لازم را اخذ تا بتوان نهاد اجاره داری حرفه ای را در کشور پایه گذاری کرد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: این نهاد به ساماندهی بازار اجاره در کشور کمک شایان توجهی خواهد کرد.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی در کنار طرح اقدام ملی مسکن فعالیت های دیگر برای ساماندهی بازار مسکن ازجمله راه اندازی ابزارهای نوین در بازار سرمایه با هدف کمک به تولید در بخش مسکن مثل اوراق سلف موازی استاندارد، اوراق خرید دین در حوزه مصالح ساختمانی و غیره را در دستور کار خود دارد.

«چالش» برنامه ای گفتگو محوراست که بر اساس موضوعات مهم چالشی روز جامعه با حضور کارشناسان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با دیدگاه های متفاوت برای رفع ابهامات مخاطبان و بالا بردن سطح آگاهی مخاطبان در قالب تضارب افکار و اندیشه های متفاوت نسبت به مسائل اقتصادی روز جامعه و همچنین مطالبات رهبری و مردم در خصوص پاسخگوئی مسئولان تهیه و روزهای زوج هفته یعنی شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از رادیو اقتصاد پخش می شود. تهیه کننده این برنامه «نازنین کتابچی » کارشناس مجری «امیر حسین راسخ»، هماهنگی «نازنین کتابچی» و آیتم ساز «حامد مهاجر» است.

مرتبط با این برنامه

  • مشکلات موجود در تأمین نهاده ها

  • چالش های پیش روی صادرات غیرنفتی

  • مسکن ملی و چالش های آن

  • مافیای فضای مجازی در جهت افزایش غیر متعارف قیمت ارز

  • قانون و موضوع انحصار سردفتران

  • آمادگی گمرک برای ترخیص 2.7 میلیون تن کالای اساسی

  • دپو و عدم ترخیص کالاها از گمرک

  • پرداخت تسهیلات کرونا تنها به 11 درصد متقاضیان

  • پرداخت تسهیلات مشکلات اصناف را حل نمی کند

  • بررسی ابعاد ورشکستگی اصناف خدماتی در شرایط کرونا